• 13757 марта ўқилди
— ҳарбий хизматга кириш билан боғлиқ вазифаларни бажариши учун зарур вақт давомида ишдан ёки ўқишдан озод қилинади.
Бу даврда унинг ўртача иш ҳақи ёки стипендияси сақланади.
Ҳарбий ОТМга кириш имтиҳони
Ҳарбий таълим муассасасига ўқишга кираётган ходим кириш имтиҳонларини топшириш учун зарур вақт давомида ишдан озод қилинади.
Унинг:
— лавозими;
ўртача иш ҳақи сақланади.
Тиббий текширувга юборилганда
Мудофаа ишлари органи томонидан диспансер ёки стационар текширувга юборилган фуқаронинг тиббий муассасада бўлган бутун даврида:
— иш жойи;
Текширув ўтказиладиган жойга бориш ва қайтиш харажатлари иш ёки ўқиш жойида қопланади.
Стационар даволанишга юборилганда вақтинча меҳнатга қобилиятсизлик нафақаси белгиланган тартибда тўланади.
Ҳарбий хизматга чақирилган ёки кирган фуқарога қонунчиликда белгиланган ҳолларда иш жойида ишдан бўшатиш нафақаси тўланади.
Ходимнинг меҳнат шартномаси ҳарбий ёки муқобил хизматга чақирилганлиги сабабли бекор қилинса, амалдаги Меҳнат кодекси бўйича нафақанинг энг кам миқдори мазкур иш берувчидаги стажга қараб:
— 3 йилгача — ўртача ойлик иш ҳақининг 50 фоизи;
— 3–5 йил — 75 фоизи;
— 5–10 йил — 100 фоизи;
— 10–15 йил — 150 фоизи;
— 15 йилдан ортиқ — 200 фоизидан кам бўлмаслиги керак.
Жамоа шартномаси ёки меҳнат шартномасида бундан юқори кафолат белгиланиши мумкин.
Ҳарбий хизматдан қайтгач аввалги ишга кириш мумкинми
Ҳарбий хизматдан захирага бўшатилган ёки истеъфога чиқарилган ходим хизматдан бўшатилган кундан бошлаб 3 ойдан кечиктирмай аввалги иш берувчисига мурожаат қилса, аввалги иш жойида ишга жойлашишда устувор ҳуқуққа эга.
Агар ходим ҳарбий хизматга чақирилган ёки кирган кундан бошлаб кўпи билан 3 ой ичида захирага бўшатилса ёки истеъфога чиқарилса, у аввалги иш жойига ва лавозимига қайтиш ҳуқуқига эга.
Эслатма: бу ерда икки хил 3 ойлик қоида бор: хизматдан бўшатилгандан кейин 3 ой ичида мурожаат қилиш — ишга жойлашишда устувор ҳуқуқ, хизматнинг ўзи 3 ойдан ошмаган бўлса эса — аввалги лавозимга қайтиш ҳуқуқи мавжуд.
Ташкилот тугатилган бўлса
Агар аввалги ташкилот қайта ташкил этилган бўлса, ишга жойлаштириш унинг ҳуқуқий вориси томонидан амалга оширилади.
Ташкилот тугатилган бўлса, ҳарбий хизматдан қайтган шахсни ишга жойлаштиришга маҳаллий меҳнат органи кўмаклашади ва зарурат бўлганда бепул касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ёки малака оширишни ташкил этади.

— призывом на военную службу;
Работник, поступающий в военное образовательное учреждение, освобождается от работы на время, необходимое для сдачи вступительных экзаменов.
За ним сохраняются:
— должность;
средний заработок.
Направление на медицинское обследование
Если орган по делам обороны направил гражданина на диспансерное или стационарное обследование, на весь период нахождения в медицинской организации сохраняются:
— место работы;
Расходы на проезд к месту обследования и обратно возмещаются по месту работы или учебы.
При направлении на стационарное лечение пособие по временной нетрудоспособности выплачивается в установленном порядке.
Выходное пособие
Гражданам, призванным или поступившим на военную службу, в предусмотренных законодательством случаях по месту работы выплачивается выходное пособие.
Если трудовой договор прекращается в связи с призывом работника на военную или альтернативную службу, минимальный размер пособия по действующему Трудовому кодексу зависит от стажа у данного работодателя:
— до 3 лет — не менее 50 процентов среднего месячного заработка;
— 3–5 лет — 75 процентов;
— 5–10 лет — 100 процентов;
— 10–15 лет — 150 процентов;
— свыше 15 лет — не менее 200 процентов среднего месячного заработка.
Коллективным или трудовым договором могут быть предусмотрены более высокие гарантии.
Можно ли вернуться на прежнюю работу
Работник, уволенный с военной службы в резерв или отставку, имеет преимущественное право на трудоустройство на прежнем месте работы, если обратился к бывшему работодателю не позднее 3 месяцев со дня увольнения со службы.
Если работник был уволен в резерв или отставку не позднее чем через 3 месяца со дня призыва или поступления на службу, он имеет право вернуться на прежнее место работы и должность.
Обратите внимание: это два разных трехмесячных правила. Обращение к работодателю в течение 3 месяцев после увольнения со службы дает преимущественное право на трудоустройство, а если сама служба до увольнения в резерв продолжалась не более 3 месяцев — возникает право вернуться на прежнюю должность.
Если организация ликвидирована
При реорганизации прежней организации трудоустройство обеспечивает ее правопреемник.
Если организация ликвидирована, содействие в трудоустройстве оказывает местный орган по труду, а при необходимости он организует бесплатную профессиональную подготовку, переподготовку или повышение квалификации.