• 12954 марта ўқилди
“Ижод мактаблари фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-147-сон, 01.04.2024 й.) қабул қилинди
2024/2025 ўқув йилидан Ихтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги тизимидаги ижод мактабларида:
• ижтимоий ва ижодий фаол, кенг жамоатчилик ўртасида обрў-эътибор қозонган адиблар ва жамоат арбоблари иштирокида маҳорат дарслари ўтказилади;
• “Ёш таржимонлар” клублари фаолияти йўлга қўйилади;
• “Матншунослик” дарслари ташкил этилади;
• ҳар йили 2 маротаба ўқувчиларнинг “Ижод боғидан гулдаста” номли тўпламларини нашр этиш амалиёти йўлга қўйилади;
• “Тасвирий санъат ва чизмачилик” фани негизида “Санъат” (ART) фани киритилади;
• 7–9-синфларнинг “Технология” фани доирасида робототехника асослари ўргатилади.
2024/2025 ўқув йилидан умумий ўрта таълим муассасалари ўқувчилари ўртасида бадиий адабиёт ва санъат соҳасида иқтидорли ёшларни саралашга қаратилган кўрик-танлов ўтказилади.
Ҳар йили:
• “Менинг биринчи китобим” лойиҳаси доирасида ҳар бир ижод мактабидан камида 2 нафар ўқувчининг ижодий ишлар тўплами нашр этилади;
• анъанавий “Зомин семинари”да ҳар бир ижод мактабидан камида 5 нафардан ижодкор ўқувчиларнинг иштироки таъминланади.
Ҳар бир ижод мактаби “Туркий адабиёт дурдоналари” номли 100 жилддан иборат китоблар мажмуаси билан  таъминланади.
Ижод мактаблари олий таълим муассасалари ва Ўзбекистоннинг хорижий давлатлардаги элчихоналарига бириктирилади.

• 12953 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности творческих школ» (ПП №147 от 01.04.2024 года)
С 2024/2025 учебного года в творческих школах системы Агентства специализированных образовательных учреждений:
• будут проводиться мастер-классы с участием общественно и творчески активных литераторов и общественных деятелей, пользующихся уважением среди широкой общественности;
• будет налажена деятельность клубов «Молодые переводчики»;
• будут организованы уроки «Текстоведение»;
• будет налажена практика издания два раза в год сборников учащихся под наименованием «Ижод богидан гулдаста»;
• на базе предмета «Изобразительное искусство и черчение» будет внедрен предмет «Искусство» («ART»);
• в 7–9-х классах в рамках предмета «Технология» будет осуществляться обучение основам робототехники.
С 2024/2025 учебного года будет проводиться смотр-конкурс среди учащихся общеобразовательных средних учреждений, направленный на отбор творческой молодежи в области художественной литературы и искусства.
• будет издаваться сборник творческих работ минимум двух учащихся каждой творческой школы в рамках проекта «Менинг биринчи китобим» («Моя первая книга»);
• будет обеспечено участие в традиционном Зааминском семинаре минимум 5 талантливых учащихся из каждой творческой школы.
Каждая творческая школа будет обеспечена комплектом книг «Туркий адабиётлар дурдоналари», состоящим из 100 томов.
Творческие школы будут прикреплены к высшим образовательным учреждениям и посольствам Республики Узбекистан в зарубежных государствах.