Ҳукумат қарори (476-сон, 30.07.2025 й.) билан “Давлат харидлари электрон тизими операторлари тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низом давлат харидлари электрон тизими оператори фаолиятини ташкил этиш, электрон тизимда маълумотларни алмашиш ҳамда давлат харидлари тўғрисидаги айрим ахборотларни модерациядан ўтказиш тартибини белгилайди.
Давлат буюртмачиларининг харидларни амалга ошириш ва иштирокчиларнинг харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этиш жараёнлари уларнинг давлат харидлари электрон тизимида рўйхатга олинган пайтдан эътиборан амалга оширилади.
Давлат харидлари электрон тизимида ахборот тизимлари ўртасида ахборот алмашинуви ахборот хавфсизлиги ва киберхавфсизлик талабларига мувофиқ сертификатланган воситалардан фойдаланган ҳолда, ҳимояланган алоқа каналлари орқали амалга оширилиши шарт.
Бунда давлат харидлари соҳасидаги назоратни амалга оширувчи органлар учун зарур ҳужжат ва маълумотларни махсус ахборот портали орқали оператордан масофавий талаб қилиб олиш механизми йўлга қўйилади.

• 4227 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 476 от 30.07.2025 г.) утверждено Положение «Об операторах электронной системы государственных закупок».
Положение определяет порядок организации деятельности оператора электронной системы государственных закупок, обмена информацией в электронной системе, а также модерации отдельных сведений о государственных закупках.
Процессы осуществления закупок государственными заказчиками и участия участников в процедурах закупок начинаются с момента их регистрации в электронной системе государственных закупок.
Обмен информацией между информационными системами в электронной системе государственных закупок осуществляется через защищённые каналы связи с использованием сертифицированных средств, соответствующих требованиям информационной и кибербезопасности.
Для органов, осуществляющих контроль в сфере государственных закупок, будет внедрён механизм дистанционного запроса необходимых документов и данных от оператора через специальный информационный портал.
Участники, включённые в единый реестр недобросовестных исполнителей, автоматически ограничиваются в участии в государственных закупках посредством электронной системы.