Ҳукумат қарори (477-сон, 30.07.2025 й.) билан “Ички ишлар органларининг патруль-пост хизмати бўлинмалари томонидан фуқаролар гавжум бўладиган жойларда жамоат тартибини сақлаш ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш бўйича давлат хизматларини шартномавий-ҳуқуқий асосда кўрсатиш”нинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
• Фуқаролар гавжум бўладиган жойларда жамоат тартибини сақлаш ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш борасидаги тадбирлар ички ишлар органларининг патруль-пост хизмати бўлинмалари (ваколатли орган) томонидан ушбу жойларда фаолият кўрсатувчи талабгор билан тузиладиган шартномаларга мувофиқ амалга оширилади.
• Талабгор бунинг учун ваколатли орган ёки Давлат хизматлари марказига мурожаат этади ёхуд давлат хизматидан электрон шаклда фойдаланиш учун ЯИДХП (my.gov.uz) да рўйхатдан ўтади.
• Сўровнома ваколатли органга келиб тушгандан сўнг 10 иш куни мобайнида кўриб чиқилади.
• Ваколатли орган ходими талабгор билан биргаликда фуқаролар гавжум бўладиган жойни кўздан кечиради.
• Талабгор тегишлигига кўра Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти ички ишлар бош бошқармалари ёки вилоятлар ички ишлар бошқармалари билан шартнома тузади.

01.08.2025 - Утверждён порядок поддержания общественного порядка подразделениями патрульно-постовой службы органов внутренних дел на договорной основе
4152 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 477, 30.07.2025 г.) утвержден Административный регламент оказания подразделениями патрульно-постовой службы органов внутренних дел услуг по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности в местах массового скопления граждан на договорно-правовой основе.
Мероприятия по поддержанию общественного порядка и обеспечению общественной безопасности в местах массового скопления граждан осуществляются подразделениями патрульно-постовой службы органов внутренних дел (уполномоченный орган) в соответствии с договорами, заключёнными с заявителем, осуществляющим деятельность в этих местах.
Для этого заявитель обращается в уполномоченный орган или Центр государственных услуг, либо регистрируется на Едином портале интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) для получения государственной услуги в электронной форме.
Заявление рассматривается уполномоченным органом в течение 10 рабочих дней с момента его поступления.
Сотрудник уполномоченного органа совместно с заявителем осматривает место массового скопления граждан.
Заявитель заключает договор с Министерством внутренних дел Республики Каракалпакстан, Главными управлениями внутренних дел города Ташкента и Ташкентской области или управлениями внутренних дел областей соответственно.