• 10335 марта ўқилди
“Мактабдан ташқари таълим тизимини янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–277-сон, 08.09.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, қуйидагилар ташкил этилади:
♦ “Баркамол авлод” республика болалар мактаби ҳамда Республика ўқувчи-ёшлар маркази негизида Республика “Келажак” маркази;
♦ Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри, туман (шаҳар) “Баркамол авлод” болалар мактаблари негизида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри, шунингдек, туман (шаҳар) “Келажак” марказлари;
♦ Бухоро, Наманган, Самарқанд ва Хоразм вилоятлари “Келажак” марказлари ҳузурида болалар сайёҳлик базалари.
“Келажак” марказларининг умумий ўрта таълим ташкилотларида вертикал тизимини жорий этиш мақсадида ўқувчилар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича мактаб маслаҳатчиси лавозими жорий этилади.
Мактаб маслаҳатчиси лавозим маоши умумий ўрта таълим ташкилоти директори ўринбосари лавозим маошига тенглаштирилади.
2026 йил 1 сентябрдан менежерлик сертификатига эга мактаб маслаҳатчиларига лавозим маошига тегишлича ҳар ойлик 30 фоиз миқдорида қўшимча устамалар тўланади.

• 9771 количество просмотров
Принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПҚ–277 от 08.09.2025 года «О мерах по выведению системы внешкольного образования на новый этап развития».
Согласно постановлению, будут созданы следующие учреждения:
• Республиканский центр «Келажак» — на базе Республиканской детской школы «Баркамол авлод» и Республиканского центра учащейся молодежи;
• Центры «Келажак» в Республике Каракалпакстан, областях, городе Ташкент, а также в районах (городах) — на базе соответствующих детских школ «Баркамол авлод»;
• Детские туристические базы — при центрах «Келажак» в Бухарской, Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях.
В целях внедрения вертикальной системы в общеобразовательных учреждениях на базе центров «Келажак» вводится должность школьного советника, который будет поддерживать инициативы учащихся.
Размер заработной платы школьного советника будет приравнен к зарплате заместителя директора общеобразовательного учреждения.
С 1 сентября 2026 года школьным советникам, имеющим сертификат менеджера, будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 30% к должностному окладу.