Қарорга кўра, “Келажак” марказларига қуйидагиларга рухсат этилади:
♦ шартнома асосида малакали мутахассислар ҳамда нодавлат ўқув марказларини жалб этган ҳолда тўгараклар ташкил этиш;
ота-оналар бадали тўловини ота-оналар билан келишган ҳолда республика бўйича белгиланган минимал миқдорларга нисбатан ошириш.
2026 йил 1 январдан “Келажак” марказларида ўқиганлик учун ота-оналар бадали тўловининг минимал миқдорлари қайта кўриб чиқилади.
“Келажак” марказлари контингент сони бўйича иккита гуруҳга ажратилади.
Бунда контингент сони 600 нафаргача бўлган “Келажак” марказлари – II гуруҳга, 601 нафар ва ундан ортиқ бўлганда – I гуруҳга тегишли ҳисобланади.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳри ва туман (шаҳар) “Келажак” марказлари фаолияти қуйидагича ташкил этилади:
♦ марказлардаги тўгараклар фаолияти замонавий ва ягона дастур асосида тегишли йўналишларга босқичма-босқич ихтисослаштирилади;
♦ инклюзив тўгаракларга жалб қилинган педагогларга меҳнатнинг алоҳида шароитлари учун лавозим маошининг 30 фоизи миқдорида ҳар ойда устама ҳақ тўланади.

• 4582 количество просмотров
• организовывать кружки на договорной основе с привлечением квалифицированных специалистов и негосударственных учебных центров;
• по согласованию с родителями увеличивать размер родительской платы по сравнению с установленным минимальным уровнем по республике.
С 1 января 2026 года минимальные размеры родительской платы за обучение в центрах «Келажак» будут пересмотрены.
Центры «Келажак» будут разделены на две группы по численности контингента:
• центры с численностью до 600 человек относятся ко II группе;
• центры с численностью 601 человек и более — к I группе.
Деятельность центров «Келажак» в Республике Каракалпакстан, областях, городе Ташкент и районах (городах) будет организована следующим образом:
• работа кружков будет поэтапно специализироваться по соответствующим направлениям на основе современной и единой программы;
• педагогам, привлечённым к инклюзивным кружкам, ежемесячно будет выплачиваться надбавка в размере 30% от должностного оклада за особые условия труда.