Президент Фармони (ПФ–5-сон, 19.01.2026 й.) билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Президентнинг 2021 йил 20 октябрдаги “Рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–5262-сон қарорига киритилган ўзгартиришга кўра:
► айрим турдаги хом ашё ва ярим тайёр маҳсулотлар учун импорт божхона божи 2027 йил 1 январга қадар “ноль” ставкада қўлланилиши белгиланди.
Илгари мазкур хом ашё ва ярим тайёр маҳсулотлар учун импорт божхона божи 2024 йил 1 январга қадар “ноль” ставкада қўлланилиши белгиланган эди.

• 2159 количество просмотров
Указом Президента (№ УП–5 от 19.01.2026) внесены изменения и дополнения в отдельные документы Президента Республики Узбекистан.
Согласно изменениям, внесённым в постановление Президента от 20 октября 2021 года № ПҚ–5262 «О мерах по дальнейшему расширению производства конкурентоспособной продукции»:
► для отдельных видов сырья и полуфабрикатов установлено применение «нулевой» ставки импортной таможенной пошлины до 1 января 2027 года.
Ранее для указанных видов сырья и полуфабрикатов «нулевая» ставка импортной таможенной пошлины действовала до 1 января 2024 года.