Қарор билан “Ижтимоий реестрга киритилган оилаларга болалар нафақаси ва моддий ёрдамни тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Ариза берувчи болалар нафақаси ёки моддий ёрдам тайинлашни сўраб давлат хизматлари маркази ёки ижтимоий ходим орқали мурожаат қилади.
Шунингдек, “ЯМИҲ” АТ, ЯИДХП ёки “Ижтимоий карта” мобил иловаси орқали мустақил равишда ҳам ариза бериш мумкин.
Бунда ҳар бир оила томонидан болалар нафақаси ва моддий ёрдам учун мурожаат қилиш 1 ойда 1 марта амалга оширилади.
Ойнинг 16-санасига қадар тақдим этилган аризалар мурожаат қилинган ойда, 16-санада ва ундан кейин тақдим этилган мурожаатлар кейинги ойда кўриб чиқилади.
Болалар нафақаси ёки моддий ёрдам уни тайинлашни рад этиш учун асослар аниқланмаганда ариза кўриб чиқилган ойдан кейинги ойдан “Ягона реестр” АТда автоматик тарзда тайинланади ва тўланади.
Нафақа ва моддий ёрдам “давлат таъминотидаги оила” ва “камбағал оила” тоифасидаги оилаларга улар мазкур тоифадан чиққунига қадар, “камбағаллик чегарасидаги оила” тоифасидаги оилаларга улар мазкур тоифага ўтказилган (киритилган) ойдан кейинги 6 ой учун тайинланади.
Болалар нафақаси ва моддий ёрдам миқдори қонунчилик билан белгиланади. Бунда:
✅ “давлат таъминотидаги оила” ёки “камбағал оила” тоифасидан чиқарилган ҳолда “камбағаллик чегарасидаги оила” тоифасига ўтказилган оилага қўшимча ариза талаб этмаган ҳолда, оила аъзоларининг ҳар бирига тўғри келадиган ўртача ойлик даромади минимал истеъмол харажатларининг:
♦ 1 бараваридан – 1,25 бараваригача бўлганда қонунчиликда белгиланган болалар нафақаси ёки моддий ёрдам миқдорининг 75 фоизи миқдорида;
♦ 1,25 бараваридан – 1,5 бараваригача бўлганда қонунчиликда белгиланган болалар нафақаси ёки моддий ёрдам миқдорининг 50 фоизи миқдорида тайинланади ва тўланади.

• 6538 количество просмотров
Постановлением утверждено Положение «О порядке назначения и выплаты детских пособий и материальной помощи семьям, включённым в Социальный реестр».
Заявитель для назначения детского пособия или материальной помощи обращается через центры государственных услуг либо через социального работника.
Также подать заявление можно самостоятельно через АТ «ЯМИҲ», ЕПИГУ (ЯИДХП) либо мобильное приложение «Ижтимоий карта».
При этом каждая семья вправе обращаться за назначением детского пособия и материальной помощи один раз в месяц.
Заявления, поданные до 16-го числа текущего месяца, рассматриваются в месяце обращения, а заявления, поданные 16-го числа и позже, — в следующем месяце.
Детское пособие или материальная помощь, при отсутствии оснований для отказа в назначении, автоматически назначаются и выплачиваются в АТ «Единый реестр» со следующего месяца после месяца рассмотрения заявления.
Пособие и материальная помощь назначаются:
• семьям категорий «семья на государственном обеспечении» и «малоимущая семья» — до момента выхода из соответствующей категории;
• семьям категории «семья на границе бедности» — на 6 месяцев, начиная с месяца, следующего за месяцем перевода (включения) в данную категорию.
Размеры детского пособия и материальной помощи устанавливаются законодательством. При этом:
✅ семье, которая была исключена из категорий «семья на государственном обеспечении» или «малоимущая семья» и переведена в категорию «семья на границе бедности», без подачи дополнительного заявления, при среднемесячном доходе на каждого члена семьи в размере минимальных потребительских расходов:
от 1 до 1,25 раза — назначается и выплачивается 75 % от установленного законодательством размера детского пособия или материальной помощи;
от 1,25 до 1,5 раза — назначается и выплачивается 50 % от установленного законодательством размера детского пособия или материальной помощи.