“Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги ислоҳотларни илғор халқаро амалиёт асосида жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–25-сон, 16.02.2026 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, Миллий сифат инфратузилмасини ривожлантиришнинг 2026 йил учун асосий мақсадли кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди:
► Барқарор ривожланиш учун сифат инфратузилмаси индексида Ўзбекистон Республикаси ўрнини камиида 20 поғонага кўтариш;
► Халқаро тарози ва ўлчовлар бюроси томонидан эътироф этилган калибрлаш имкониятлари сонини 2,5 баробарга ошириш;
► халқаро даражада тан олинган аккредитация хизматлари улушини камида 80 фоизга етказиш.
Шунингдек, Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги тизимидаги Ўзбекистон аккредитация маркази Вазирлар Маҳкамаси бўйсунувига ўтказилади.
✅ Ўзбекистон илмий-синов ва сифат назорати маркази фаолияти тўхтатилади ҳамда унинг таркибидаги мувофиқликни баҳолаш органлари тугатилади.
Ўзбекистон стандартлар институти унга Ўзбекистон илмий-синов ва сифат назорати марказини қўшиб олиш орқали қайта ташкил этилади.
Фармонга кўра, 2026 йил 1 апрелдан мувофиқликни баҳолаш соҳасида тадбиркорларга қуйидаги енгилликлар жорий этилади:
► мувофиқликни баҳолаш органлари томонидан аккредитация соҳасида кўрсатилган пуллик хизматлар тушумидан ажратмалар 2,5 баробарга камайтирилиб, 2 фоиз миқдорида белгиланади ҳамда тўлиқлигича Ўзбекистон аккредитация маркази ихтиёрида қолдирилади;
► тадбиркорлар томонидан 2 ва ундан ортиқ аккредитациядан ўтган ҳолда мувофиқликни баҳолаш хизматлари йўлга қўйилган соҳада давлат органлари ва ташкилотлари томонидан ушбу соҳада синов лабораториялари ва сертификатлаш органлари ташкил этилишига йўл қўйилмайди;
► мувофиқликни баҳолаш органларига Миллий аккредитация тизимида аккредитация ўтган ҳолда экспорт бозорларида талаб этилаётган хорижий стандартлар асосида мувофиқликни баҳолаш ишларини ўтказишга рухсат этилади.
✅ Қуйидаги иқтисодиёт тармоқларида ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш тўлиқ халқаро стандартлар асосида ташкил этилади:
♦ 2026 йил 1 июлдан тўқимачилик, чарм, мебель, электротехника, автомобилсозлик, ахборот технологиялари;

• 1949 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по ускорению реформ в сфере технического регулирования на основе передовой международной практики» (№ УП–25 от 16.02.2026).
Согласно указу, на 2026 год определены следующие основные целевые показатели развития национальной инфраструктуры качества:
► повышение позиции Республики Узбекистан не менее чем на 20 пунктов в Индексе инфраструктуры качества для устойчивого развития;
► увеличение количества калибровочных возможностей, признанных Международным бюро мер и весов, в 2,5 раза;
► доведение доли услуг по аккредитации, признанных на международном уровне, не менее чем до 80%.
Также предусмотрены следующие изменения:
Центр аккредитации Узбекистана, входящий в систему Агентства по техническому регулированию, будет передан в подчинение Кабинета Министров;
✅ деятельность Узбекского научно-испытательного и центра контроля качества будет прекращена, а входящие в его состав органы по оценке соответствия — ликвидированы;
Институт стандартов Узбекистана будет реорганизован путём присоединения к нему Узбекского научно-испытательного и центра контроля качества.
Согласно указу, с 1 апреля 2026 года для предпринимателей в сфере оценки соответствия вводятся следующие льготы
► отчисления от доходов, полученных органами по оценке соответствия за платные услуги в сфере аккредитации, снижаются в 2,5 раза и устанавливаются в размере 2%, при этом они полностью остаются в распоряжении Центра аккредитации Узбекистана;
► если предпринимателями уже организованы услуги по оценке соответствия в определённой сфере на основании двух и более аккредитаций, государственным органам и организациям запрещается создавать испытательные лаборатории и органы по сертификации в данной сфере;
► органам по оценке соответствия разрешается проводить работы по оценке соответствия на основе иностранных стандартов, требуемых экспортными рынками, при наличии аккредитации в Национальной системе аккредитации.
✅ Также производство продукции и оказание услуг в следующих отраслях экономики будет полностью организовано на основе международных стандартов:
♦ с 1 июля 2026 года — текстильная, кожевенная, мебельная, электротехническая промышленность, автомобилестроение, информационные технологии;
♦ с 1 января 2027 года — нефтегазовая отрасль, металлургия, транспорт, строительные материалы, медицинские изделия;