Қишлоқ ва сув хўжалиги муҳандисларини тайёрлаш тизими такомиллаштирилади
“Қишлоқ ва сув хўжалиги муҳандисларини тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–122-сон, 02.04.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 майдан “Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти” миллий тадқиқот университетида (Университет) ўқиш қуйидаги шаклларда ташкил этилади:
♦ дуал таълим асосида 6 ой муддатга назарий таълимдан ажралган ва жойига чиққан ҳолда ташкил этиладиган малакавий амалиёт;
♦ қолган бакалавриат таълим йўналишларида йил давомида назарий таълим билан бирга тўлиқ уйғунлаштирган “4+2” шаклдаги амалиёт.
✅ 2026 йил 1 майдан:
♦ Университетнинг етакчи профессор-ўқитувчилари ва илмий ходимлари ҳудудларга бириктирилади. Бунда етакчи профессор-ўқитувчилар ва илмий ходимлар вилоят ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича илмий маслаҳатчиси ҳисобланади;
♦ талабаларнинг сайёр дарслари қишлоқ ва сув хўжалиги соҳасидаги ташкилотлар ва ҳудудлардаги “Сувчилар мактаби” базасида ташкил этилади.
☑️ Университетда Истиқболли лойиҳалар офиси (Лойиҳа офиси) ташкил этилади.
Университет таркибига кирувчи Умуммуҳандислик факультети ташкил этилади
Қарорга кўра, Университет ҳузурида 2026/2027 ўқув йилидан маҳаллий ва хорижий талабалар учун академик фанлар бўйича (STEAM, тил билимлари, академик ёзиш ва миллий стратегик мезонлар) махсус тайёрлов курси ташкил этилади. Бунда:
♦ махсус тайёрлов курсида ўқиш бир йил муддатга халқаро стандартларга мувофиқ тўлов-контракт асосида амалга оширилади.
✅ 2027/2028 ўқув йилидан бошлаб махсус тайёрлов курсини муваффақиятли тамомлаган шахслар (тайёрлов курсидаги ўқиш даври якунига кўра ўзлаштириш баҳолари “5 (аъло)” ва “4 (яхши)” бўлган битирувчилар) Университетга имтиҳон асосида тўлов-контракт билан ўқишга қабул қилинади.
Университетга “техникум–олийгоҳ” тамойили асосида Тошкент геодезия ва картография техникуми (Техникум) бириктирилади. Техникум биносида Университет таркибига кирувчи Умуммуҳандислик факультети ташкил этилади.
Университетдаги “Сув дипломатияси” магистратура мутахассислиги “Халқаро сув дипломатияси” мутахассислигига ўзгартирилади.
☑️ “Халқаро сув дипломатияси” магистратура мутахассислиги битирувчиларига “Халқаро сув муносабатлари соҳасида мутахассис” квалификацияси берилади.

• 1157 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки инженеров в сфере сельского и водного хозяйства» (№ ПП–122 от 02.04.2026).
Согласно постановлению, с 1 мая 2026 года обучение в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» (Университет) будет организовано в следующих формах:
♦ квалификационная практика сроком 6 месяцев на основе дуального образования, организуемая с отрывом от теоретического обучения и с выездом на место;
♦ по остальным направлениям бакалавриата — практика в формате «4+2», полностью интегрированная с теоретическим обучением в течение года.
С 1 мая 2026 года:
♦ ведущие профессора-преподаватели и научные сотрудники Университета будут закреплены за регионами. При этом ведущие профессора-преподаватели и научные сотрудники будут считаться научными советниками хокима области по вопросам сельского и водного хозяйства;
♦ выездные занятия студентов будут организованы на базе организаций в сфере сельского и водного хозяйства, а также на базе «Школы водников» в регионах.
☑️ В Университете будет создан Офис перспективных проектов (Проектный офис).
Будет создан факультет общей инженерии в структуре Университета
Согласно постановлению, при Университете с 2026/2027 учебного года для местных и иностранных студентов будет организован специальный подготовительный курс по академическим дисциплинам (STEAM, языковые знания, академическое письмо и национальные стратегические критерии). При этом:
♦ обучение на специальном подготовительном курсе будет осуществляться в течение одного года на платно-контрактной основе в соответствии с международными стандартами.
✅ Начиная с 2027/2028 учебного года лица, успешно завершившие специальный подготовительный курс (выпускники, имеющие по итогам обучения оценки «5 (отлично)» и «4 (хорошо)»), будут приниматься в Университет на платно-контрактной основе по результатам экзамена.
К Университету по принципу «техникум–вуз» будет присоединён Ташкентский техникум геодезии и картографии. В здании Техникума будет создан факультет общей инженерии, входящий в структуру Университета.
Магистерская специальность «Дипломатия воды» в Университете будет переименована в «Международную водную дипломатию».
☑️ Выпускникам магистратуры по специальности «Международная водная дипломатия» будет присваиваться квалификация «Специалист в сфере международных водных отношений».