“Ўзбекистон Республикасида электрон тижорат соҳасини янада ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–136-сон, 13.04.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 июлдан 2028 йил 1 июлгача ҳуқуқий эксперимент тариқасида резидентлар ва норезидентлар томонидан жисмоний шахсларнинг шахсий эҳтиёжлари учун мўлжалланган товарларни махсус электрон савдо платформалари орқали чакана сотиш учун уларни вақтинча сақлашга мўлжалланган янги турдаги эркин омбор – бонд омбори ташкил этилади.
Эксперимент доирасида:
► бонд омбори эркин омбор фаолиятини лицензиялаш тартиби асосида ташкил этилади;
► бонд омборидан товарларни сотиш Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан юритиладиган Махсус электрон савдо платформалари реестрига киритилган махсус электрон савдо платформаси орқали амалга оширилади;
► бонд омборига товарлар эркин омбор божхона режимига мувофиқ жойлаштирилади ҳамда ушбу товарларни жисмоний шахсларнинг шахсий эҳтиёжи учун чакана сотишга рухсат берилади;
► бонд омборидан жисмоний шахсларнинг шахсий эҳтиёжи учун сотиладиган товарлар жўнатмалар декларацияси асосида божхона расмийлаштирувидан ўтказилади;
► бонд омборига жойлаштирилган товарларни жўнатмалар декларацияси асосида жисмоний шахсларга чиқаришда мувофиқликни баҳолаш, санитария ва ветеринария назорати чоралари қўлланмайди.

• 1155 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по созданию благоприятных условий для дальнейшего развития сферы электронной торговли в Республике Узбекистан» (№ ПП–136 от 13.04.2026).
Согласно постановлению, с 1 июля 2026 года по 1 июля 2028 года в порядке правового эксперимента будет создан новый вид свободного склада — бондовый склад, предназначенный для временного хранения товаров, реализуемых резидентами и нерезидентами через специальные электронные торговые платформы в розницу для личных нужд физических лиц.
✅ В рамках эксперимента:
► бондовый склад будет организовываться на основании порядка лицензирования деятельности свободного склада;
► продажа товаров с бондового склада будет осуществляться через специальную электронную торговую платформу, включённую в Реестр специальных электронных торговых платформ, который ведёт Национальное агентство перспективных проектов;
► товары будут размещаться на бондовом складе в соответствии с таможенным режимом свободного склада, при этом разрешается их розничная продажа для личных нужд физических лиц;
► товары, реализуемые с бондового склада для личных нужд физических лиц, будут проходить таможенное оформление на основании декларации отправлений;
► при выпуске физическим лицам товаров, размещённых на бондовом складе, на основании декларации отправлений меры по оценке соответствия, санитарному и ветеринарному контролю применяться не будут.