Ҳукумат қарори (195-сон, 21.04.2026 й.) билан “Бир миллион яшил оила” умуммиллий ҳаракати доирасида “Экофаол фуқаро” мақомини бериш ҳамда мақомни олган шахсларни рағбатлантириш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Ушбу Низом “Экофаол фуқаро” мақомини бериш ҳамда мақомни олган шахсларни рағбатлантириш тартибини белгилайди.
✅ Низомга кўра, “Экофаол фуқаро” мақоми ҳар чоракда ўтказиладиган танлов асосида ҳар бир ҳудуддан энг юқори балл тўплаган 50 нафар танлов иштирокчиларига берилади.
Танлов иштирокчилари Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитасининг махсус платформасида рўйхатдан ўтади ҳамда талаб этиладиган маълумотларни киритади.
Якуний баллар аниқлангандан сўнг 1 иш куни ичида танлов натижалари махсус платформада эълон қилинади.
✳️ Танлов натижалари бўйича 3 ой давомида ҳар ойда камида
80 балл – жами 240 ва ундан юқори балл тўплаган танлов иштирокчисига “Экофаол фуқаро” мақоми берилади.
⛔️ “Экофаол фуқаро” мақоми берилган танлов иштирокчиси кейинги 3 ой учун 80 баллдан паст балл тўплаган тақдирда, “Экофаол фуқаро” мақоми бекор қилинган ҳисобланади.

• 1688 количество просмотров
Постановлением Правительства (№195 от 21.04.2026) утверждено Положение «О порядке присвоения статуса “Экоактивный гражданин” в рамках общенационального движения “Один миллион зелёных семей”, а также поощрения лиц, получивших данный статус».
Данное Положение определяет порядок присвоения статуса «Экоактивный гражданин» и систему поощрения лиц, получивших этот статус.
✅ Согласно Положению, статус «Экоактивный гражданин» присваивается ежеквартально на конкурсной основе 50 участникам из каждого региона, набравшим наивысшие баллы.
Участники конкурса регистрируются на специальной платформе Национального комитета по экологии и изменению климата и вносят необходимые данные.
После определения итоговых баллов результаты конкурса публикуются на специальной платформе в течение 1 рабочего дня.
✳️ По итогам конкурса, если участник в течение 3 месяцев ежемесячно набирает не менее 80 баллов (в сумме 240 баллов и выше), ему присваивается статус «Экоактивный гражданин».
⛔️ Если лицо, получившее данный статус, в последующие 3 месяца набирает менее 80 баллов, статус считается аннулированным.