Адлия вазирлиги Капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими доирасида чет эл валютасида ифодаланган облигацияларни чиқариш ва жойлаштириш тўғрисидаги идоравий ҳужжатни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3826, 29.04.2026 й.).
Хусусан, чет эл валютасида ифодаланган облигациялар – номинал қиймати ва даромади чет эл валютасида ифодаланган облигация эгасининг облигациянинг номинал қийматини ва эмиссия рисоласида назарда тутилган даромадни олиш ҳуқуқини тасдиқловчи эмиссиявий қимматли қоғоз ҳисобланади.
Ўзбекистон резиденти ва “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими иштирокчиси бўлган ҳамда йиллик молиявий ҳисобот бўйича мустақил аудиторлик ташкилотининг ижобий хулосасига эга бўлган юридик шахслар чет эл валютасидаги облигацияларни чиқариши мумкин.
⛔️ Бунда, 1 та эмитент томонидан валюта облигациялари чиқарилишларининг умумий суммаси 50 млн АҚШ доллари эквивалентидан ошмаслиги зарур.
Валюта облигациялари таъминланган ёки таъминланмаган ҳолда чиқарилиши мумкин.
✅ Валюта облигацияларини таъминотсиз чиқаришга уларни чиқариш тўғрисида қарор қабул қилинган санадаги эмитентнинг ўз капитали миқдори доирасида йўл қўйилади. Эмитентнинг ўз капитали миқдоридан ошиб кетган тақдирда, эмитент валюта облигацияларини таъминотсиз чиқариш учун ошиб кетган сумма миқдорига таъминот тақдим этиши шарт.
Валюта облигацияларини чиқариш, жойлаштириш ва уларнинг муомаласи, шунингдек валюта облигацияларининг даромадларини тўлаш ва сўндириш устидан назорат Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан амалга оширилади.

• 1349 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ о выпуске и размещении облигаций, номинированных в иностранной валюте, в рамках специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала (регистрационный № 3826 от 29.04.2026 г.).
В частности, облигации в иностранной валюте — это эмиссионные ценные бумаги, номинальная стоимость и доход по которым выражены в иностранной валюте и которые удостоверяют право их владельца на получение номинальной стоимости облигации и дохода, предусмотренного эмиссионной документацией.
Юридические лица — резиденты Узбекистана, являющиеся участниками специального правового режима «Регуляторная песочница» и имеющие положительное заключение независимой аудиторской организации по годовой финансовой отчётности, вправе выпускать облигации в иностранной валюте.
⛔️ При этом общий объём выпусков валютных облигаций одним эмитентом не должен превышать эквивалент 50 млн долларов США.
Валютные облигации могут выпускаться как обеспеченными, так и необеспеченными.
✅ Выпуск необеспеченных валютных облигаций допускается в пределах размера собственного капитала эмитента на дату принятия решения о выпуске. В случае превышения данного размера эмитент обязан предоставить обеспечение на сумму превышения.
Контроль за выпуском, размещением и обращением валютных облигаций, а также за выплатой доходов и их погашением осуществляется Национальным агентством перспективных проектов.