“Саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қоидаларини бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (223-сон, 04.05.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 августдан хавфли ишлаб чиқариш объектлари ва техник қурилмаларидан фойдаланишдаги ҳуқуқбузарликлар ҳақидаги хабарларни Саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қўмитасига (Қўмита) фото ва (ёки) видеоматериаллар кўринишида тақдим қилиш ҳамда тақдим этган шахсларни рағбатлантириш тартиби жорий этилади.
Қарор билан тасдиқланган низомга асосан, тақдим этиладиган фото ва (ёки) видеоматериалларда қуйидагилар аниқ акс этган бўлиши лозим:
▫️ саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қоидаларини бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарлик моҳияти;
▫️ ҳуқуқбузарлик содир этилган манзил (геолокация), сана ва вақт.
Ахборот тизими орқали келиб тушган материаллар ҳамда “E-ma'muriy ish” учун зарур маълумотлар тўплами Қўмитанинг ҳудудий бошқармаси (бўлими) масъул ходими томонидан 3 иш куни мобайнида жойига чиққан ҳолда кўриб чиқилади.
Масъул ходим қонунчиликка мувофиқ маъмурий иш қўзғатади, далилларни расмийлаштиради ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс талабларига биноан қарор қабул қилади.
Фото ва (ёки) видеоматериалларни тақдим этган шахс ҳуқуқбузарлик бўйича ундирилган жариманинг Қўмитага ўтказилган қисмидан 20 фоизи миқдорида пул мукофоти билан рағбатлантирилади.

• 1001 количество просмотров
Принято постановление Правительства «О дополнительных мерах по предупреждению правонарушений, связанных с нарушением правил промышленной, радиационной и ядерной безопасности» (№223 от 04.05.2026 г.).
Согласно постановлению, с 1 августа 2026 года вводится порядок представления в Комитет по промышленной, радиационной и ядерной безопасности (Комитет) сообщений о правонарушениях при эксплуатации опасных производственных объектов и технических устройств в виде фото- и (или) видеоматериалов, а также порядок поощрения лиц, предоставивших такие материалы.
В соответствии с положением, утверждённым постановлением, в представляемых фото- и (или) видеоматериалах должны чётко отражаться:
▫️ суть правонарушения, связанного с нарушением правил промышленной, радиационной и ядерной безопасности;
▫️ место совершения правонарушения (геолокация), дата и время.
Материалы, поступившие через информационную систему, а также необходимый набор данных для «E-административного дела» в течение 3 рабочих дней рассматриваются ответственным сотрудником территориального управления (отдела) Комитета с выездом на место.
Ответственный сотрудник в установленном законодательством порядке возбуждает административное дело, оформляет доказательства и принимает решение в соответствии с требованиями Кодекса об административной ответственности.
Лицо, предоставившее фото- и (или) видеоматериалы, поощряется денежным вознаграждением в размере 20% от части штрафа, перечисленной в Комитет по данному правонарушению.