Аризачилар $185 лик йиғимга қўшимча яна $750 тўлаб, виза суҳбатига тезроқ ёзилиш имконига эга бўлади.
АҚШ Давлат департаменти бизнес ва сайёҳлик визаси олишни истовчилар учун янги пуллик хизматни ишга туширмоқда. Бу ҳақда Ассосиатед Пресс нашри хабар берди.
Нашрга кўра, аризачилар дастлабки $185 лик йиғимга қўшимча тарзда $750 тўлаш эвазига виза суҳбатига анча тезроқ ёзилиш имкониятига эга бўлади.
Янги дастур жорий йилнинг 1 июлидан 31 декабригача амал қилади. Хизматдан фойдаланган шахслар АҚШнинг айрим элчихона ва консулликларида тўлов амалга оширилганидан кейин 10 кун ичида суҳбат санасини олиши мумкин бўлади.
Қайд этилишича, бу қадам Трамп маъмуриятининг Қўшма Штатларга киришни қийинлаштиришга интилиши туфайли юзага келган шароитларни юмшатиш учун қўйилиши мумкин.
АҚШ маъмурияти жорий йил январь ойида чет элликлар учун миграциянинг кўплаб турларини қатъий назорат остига олди.
Айрим, асосан Африка давлатларида виза расмийлаштириш учун $15 минггача гаров пули талаб қилинмоқда, шунингдек, сўнгги бир неча йил ичидаги шахсий тарих, жумладан ижтимоий тармоқ аккаунтлари ҳам текширилмоқда.
Янги талаблар бутун дунё бўйлаб виза аризаларини кўриб чиқишда кечикишларга сабаб бўлди, бу эса норозиликларга олиб келди.
Визани расмийлаштиришда визасиз режим дастурига кирмайдиган мамлакатлар фуқаролари учун суҳбатни кутиш муддати бир неча ой ёки ундан ҳам кўпроқ вақтни ташкил этиши мумкин.
Таъкидланишича, “қўшимча премиум хизмат” учун тўлов визанинг берилишини кафолатламайди.
Тезлаштирилган хизмат кўрсатиладиган элчихоналар ва консулликлар рўйхати дастур 1 июлдан кучга киргунга қадар эълон қилинади.

• 831 количество просмотров
Заявители смогут быстрее записаться на визовое собеседование, доплатив 750 долларов США сверх стандартного консульского сбора в размере 185 долларов.
Как сообщает агентство Associated Press, Государственный департамент США запускает новую платную услугу для желающих получить туристическую или деловую визу в США.
Согласно публикации, заявители смогут воспользоваться ускоренной записью на собеседование, заплатив дополнительно 750 долларов к основному визовому сбору.
Новая программа будет действовать с 1 июля по 31 декабря текущего года. Пользователи услуги смогут получить дату собеседования в течение 10 дней после оплаты в отдельных посольствах и консульствах США.
Отмечается, что данная мера может быть направлена на смягчение последствий политики администрации Дональд Трамп, которая стремится ужесточить въезд в Соединённые Штаты.
В январе этого года власти США усилили контроль над многими видами иммиграции для иностранных граждан.
В некоторых странах, преимущественно африканских, для оформления визы начали требовать залог до 15 тысяч долларов, а также проводить более тщательную проверку личной информации, включая аккаунты в социальных сетях за последние годы.
Новые требования привели к задержкам при рассмотрении визовых заявлений по всему миру, что вызвало недовольство среди заявителей.
Для граждан стран, не входящих в программу безвизового въезда в США, ожидание собеседования может занимать несколько месяцев и более.
Подчёркивается, что оплата «премиальной услуги» не гарантирует получение визы — она лишь позволяет быстрее получить дату собеседования.
Список посольств и консульств, где будет доступна ускоренная запись, планируется опубликовать до вступления программы в силу 1 июля.