Солиқ соҳасида малакали кадрлар тайёрланади
“Солиқ соҳасида малакали кадрлар тайёрлашнинг янги тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–227-сон, 16.06.2026 й.) қабул қилинди.
Маълумот учун: Президентнинг 2026 йил 19 майдаги ПФ–95-сон Фармонига асосан:
▪️ Солиқ қўмитаси ҳузурида Солиқ олий мактаби (Олий мактаб);
▪️ Олий мактаб таркибида Малака ошириш ва компетенцияларни ривожлантириш маркази ҳамда Солиққа оид тадқиқотлар маркази ташкил этилган.
Қарорга кўра, Олий мактабда:
♦ 2026/2027 ўқув йилидан ўқиш давомийлиги камида 3 йил бўлган бакалавриат таълим йўналишларига талабгорлар ўқишга қабул қилинади;
♦ 2027/2028 ўқув йилидан магистратура ва олий таълимдан кейинги таълим босқичи жорий этилади.
Олий мактабда солиқлар ва солиққа тортиш, рақамли солиқ маъмурчилиги, солиқ ҳуқуқи ва молиявий назорат каби йўналишларда кадрларни тайёрлаш йўлга қўйилади.
Олий мактаб битирувчиларига давлат намунасидаги диплом билан бирга солиқ маслаҳатчиси ва аудитор малака сертификатини олиш учун ўқув курсларини ўтаганлиги тўғрисидаги ҳужжат берилади.
Бухгалтерия ҳисоби ва аудит соҳасидаги халқаро ташкилотларнинг сертификатларини (ACCA, DipIFR, CAP/CIPA, CIA, AСА) олган Олий мактаб талабаларига ушбу сертификатларни олиш бўйича ўқиш харажатлари Олий мактаб томонидан қопланади.
Мактаб ўқувчилари ўртасида “Солиқ билимдонлари” кўрик-танлови ўтказилади
Қарорга кўра, Солиққа оид тадқиқотлар марказида:
♦ сунъий интеллект йўналиши бўйича рақамли солиқ маъмурчилиги инновацион лабораторияси ташкил этилади;
♦ солиқ соҳасидаги илмий изланишларни умумий мувофиқлаштириш, солиқ ислоҳотларининг иқтисодиётга таъсирини баҳолаш ҳамда “ақл марказлари” билан ҳамкорлик йўлга қўйилади.
2026 йил 1 августдан Олий мактабда солиқ органлари ходимларининг 3 йилда камида 1 марта малака ошириш тизими йўлга қўйилади.
Солиқ органларига 1-марта ишга қабул қилинган (бундан Олий мактаб битирувчилари мустасно) мансабдор шахслар солиқ қонунчилиги ва маъмурчилиги, шунингдек, иш юритишни ташкил этиш асослари бўйича давомийлиги 3 ойгача бўлган махсус мослашишга кўмаклашиш (onboarding) ўқув курсида ўқитилади.
Мактаб, ўрта махсус ва касбий таълим муассасалари ўқувчилари ҳамда олий таълим муассасалари талабалари ўртасида ҳар йили “Солиқ билимдонлари” кўрик-танловлари ўтказилади.
“Солиқ билимдонлари” кўрик-танловининг республика босқичи ғолиблари уларнинг ихтиёрига кўра Олий мактабга имтиёзли йўлланма асосида ўқишга қабул қилинади.

• 1018 количество просмотров
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере налогообложения» (ПП–227 от 16.06.2026 г.).
Для справки: в соответствии с Указом Президента № ПФ–95 от 19 мая 2026 года созданы:
▪️ Высшая школа налогообложения при Налоговом комитете;
▪️ в структуре Высшей школы — Центр повышения квалификации и развития компетенций и Центр налоговых исследований.
Согласно постановлению, в Высшей школе:
♦ с 2026/2027 учебного года будет осуществляться прием на программы бакалавриата со сроком обучения не менее 3 лет;
♦ с 2027/2028 учебного года будут внедрены программы магистратуры и послевузовского образования.
Подготовка специалистов будет осуществляться по направлениям:
• налоги и налогообложение;
• цифровое налоговое администрирование;
• налоговое право;
• финансовый контроль.
Выпускникам Высшей школы наряду с дипломом государственного образца будет выдаваться документ о прохождении учебных курсов, необходимый для получения квалификационных сертификатов налогового консультанта и аудитора.
Студентам Высшей школы, получившим международные сертификаты в области бухгалтерского учета и аудита (ACCA, DipIFR, CAP/CIPA, CIA, ACA), расходы на обучение для получения этих сертификатов будут возмещаться Высшей школой.
Среди школьников будет проводиться конкурс «Знатоки налогов».
Согласно постановлению, в Центре налоговых исследований:
♦ будет создана инновационная лаборатория цифрового налогового администрирования по направлению искусственного интеллекта;
♦ будет организована координация научных исследований в налоговой сфере, оценка влияния налоговых реформ на экономику, а также сотрудничество с аналитическими центрами («think tanks»).
С 1 августа 2026 года в Высшей школе будет внедрена система повышения квалификации сотрудников налоговых органов не реже одного раза в три года.
Лица, впервые принятые на работу в налоговые органы (за исключением выпускников Высшей школы), будут проходить специальный адаптационный учебный курс (onboarding) продолжительностью до 3 месяцев по вопросам налогового законодательства, налогового администрирования и организации делопроизводства.
Ежегодно среди учащихся школ, учреждений среднего специального и профессионального образования, а также студентов высших учебных заведений будут проводиться конкурсы «Знатоки налогов».
Победители республиканского этапа конкурса «Знатоки налогов» смогут по своему выбору поступить в Высшую школу на основании льготного направления.