Янги тарифларга кўра, бир марталик виза $93 га, кўп марталик виза эса $186 га оширилади.
Япония жорий йил 1 июлдан бошлаб хориж фуқаролари учун виза расмийлаштириш нархини беш баробарга оширмоқда, дея хабар берди Тҳе Эсономис Тимес.
Қайд этилишича, бу виза тарифларининг сўнгги 48 йил ичидаги илк бор қайта кўриб чиқилиши ҳисобланади.
Ушбу қарор 19 июнь куни бўлиб ўтган ҳукумат йиғилишида маъқулланган. Расмийлар тўловларнинг ошишини мамлакатдаги хорижликлар сони ортиб бораётгани фонида кўпайиб бораётган маъмурий харажатларни қоплаш зарурати билан изоҳламоқда.
Бир марталик кириш визасининг нархи амалдаги 3 минг енадан 15 минг енага, яъни тахминан $93 га оширилади. Белгиланган муддат давомида мамлакатга бир неча марта киришга рухсат берувчи визалар учун йиғим эса амалдаги 6 минг енадан 30 минг енага, яъни тахминан $186 га кўтарилади.
Ташқи ишлар вазири Мотеги Тосимитсу мухбирларга амалдаги виза тўловлари 1978 йилда жорий қилинганини, ҳозирда эса нархлар ўсиши ва валюта курсларидаги ўзгаришлар туфайли қайта кўриб чиқилганини маълум қилди.
Мотегининг таъкидлашича, қарор турли таъсирлар ва бошқа омилларни инобатга олган ҳолда қабул қилинган ва у бу ўзгариш мамлакатга кириш туризмига дарҳол таъсир кўрсатишини кутмаяпти.
2026 йилнинг май ойида Японияда улгуржи инфляция сўнгги уч йилдаги энг юқори даражага кўтарилди. Тегишли кўрсаткич 6,3% гача ўсган. Бу Яқин Шарқдаги можаролар натижаси бўлди.

• 774 количество просмотров
Согласно новым тарифам, стоимость однократной визы увеличится до 93 долларов США, а многократной — до 186 долларов.
Япония с 1 июля текущего года повышает стоимость оформления виз для иностранных граждан в пять раз, сообщает The Economic Times.
Отмечается, что это первый пересмотр визовых сборов за последние 48 лет.
Соответствующее решение было одобрено на заседании правительства 19 июня. Власти объясняют повышение необходимостью покрытия растущих административных расходов на фоне увеличения числа иностранных граждан в стране.
Стоимость однократной въездной визы вырастет с нынешних 3 000 иен до 15 000 иен (примерно 93 доллара США). Сбор за многократную визу, позволяющую неоднократно въезжать в страну в течение установленного срока, увеличится с 6 000 до 30 000 иен (около 186 долларов США).
Министр иностранных дел Японии Мотэги Тосимицу сообщил журналистам, что действующие визовые сборы были введены в 1978 году, а теперь пересмотрены с учётом роста цен и изменений валютных курсов.
По словам министра, решение было принято после учёта различных факторов и возможных последствий, при этом власти не ожидают, что нововведение окажет немедленное влияние на въездной туризм.
В мае 2026 года оптовая инфляция в Японии достигла максимального уровня за последние три года, составив 6,3%. Одной из причин роста цен стали конфликты на Ближнем Востоке.