• 10006 марта ўқилди
Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш даврида санитария-эпидемиология хизмати тиббиёт ходимларининг меҳнатини янада рағбатлантириш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги ва унинг ҳудудий бўлинмалари тиббиёт ходимларига моддий рағбатлантириш белгиланди.
Рағбатлантириш миқдорлари:
• лавозим маошига меҳнатнинг соғлиқ учун хавфлилиги ва оғир шароитлари учун белгиланадиган қўшимча тўловлар миқдорини тегишинча 15 фоиздан 50 фоизга ҳамда 40 фоиздан 75 фоизга ошириш;
• меҳнатга ҳақ тўлаш разрядлари бўйича тариф коэффициентини 5 фоизга ошириш.
Ушбу харажатлар Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан ажратилган маблағлар ҳисобидан амалга оширилади.
Моддий рағбатлантириш чоралари 2020 йилнинг 16 мартидан бошлаб, республикада коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш тадбирлари расман тўхтатиладиган ой якунига қадар амал қилади.
Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш тадбирларига жалб этилган даврда Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги ва унинг ҳудудий бўлинмалари тиббиёт ходимлари учун ойлик лавозим маошига нисбатан 6 фоиз миқдорида кунлик қўшимча тўлов, шунингдек, қонунчиликда кўзда тутилган бошқа устамаларни олиш ҳуқуқи сақланиб қолади.

• 10065 количество просмотров
Принято решение о материальном стимулировании медицинских работников Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения и его территориальных подразделений.
• увеличения установленных размеров доплат за опасные для здоровья и тяжелые условия труда соответственно с 15 процентов до 50 процентов, с 40 процентов до 75 процентов;
• применения тарифного коэффициента по разрядам оплаты труда с увеличением на 5 процентов.
Расходы производятся за счет средств, выделяемых из Антикризисного фонда при Министерстве финансов.
Меры материального стимулирования действуют с 16 марта 2020 года до конца месяца официального прекращения мероприятий по противодействию распространению коронавирусной инфекции в республике.
За медицинскими работниками Агентства и его территориальных подразделений в период привлечения к мероприятиям по противодействию распространению коронавирусной инфекции сохраняется право на получение ежедневной доплаты в размере 6 процентов от месячного должностного оклада, а также других надбавок, предусмотренных законодательством.