• 55381 марта ўқилди
Сўровномада кўрсатилмаган қўшимча маълумот ёки ҳужжатларни талаб қилиш тақиқланади. ЯИДХП орқали юборилган сўровномани ЭРИ билан тасдиқлаш талаб этилмайди.
20 кВтгача бўлган қувватда улаш
20 кВтгача бўлган истеъмолчиларга техник шарт ишлаб чиқиш талаб этилмайди. Улаш электр тармоғига улаш схемаси асосида амалга оширилади.
Ҳудудий электр тармоқлари корхонаси 10 иш куни ичида:
• улаш схемасини тайёрлайди;
• қурилиш-монтаж ва созлаш-ишга тушириш ишларини бажаради;
• электр энергиясини ўлчаш воситасини ўрнатади ва пломбалайди;
• тегишли нарядни расмийлаштиради;
• электр таъминоти шартномасини тузади.
20 кВтгача бўлган маиший истеъмолчиларнинг хонадонлари ва уй-жойларини улашда техник шарт, электр таъминоти лойиҳаси ҳамда қурилмаларнинг эксплуатацияга тайёрлиги тўғрисидаги далолатнома талаб этилмайди.
20 кВтдан 50 кВтгача бўлган қувватда улаш
Улаш ишлари Ҳудудий электр тармоқлари корхонаси томонидан тайёр ҳолда топшириш асосида амалга оширилади. Умумий муддат — 20 иш куни:
• техник шартларни ишлаб чиқиш — 2 иш куни;
• электр таъминоти лойиҳасини тайёрлаш — 5 иш куни;
• лойиҳани Ўзэнергоинспекция билан келишиш — 3 иш куни;
• қурилиш-монтаж ишлари — 6 иш куни;
• эксплуатацияга тайёрлик далолатномасини расмийлаштириш — 3 иш куни;
• шартнома тузиш ва тармоққа улаш — 1 иш куни.
50 кВтдан юқори бўлган қувватда улаш
Ҳудудий электр тармоқлари корхонаси QR-кодли техник шартларни 3 иш кунида ишлаб чиқади. Техник шартлар жойлаштирилгандан кейин ҲЭТК ва тегишли пудратчилар ўз таклифларини 3 иш кунида тақдим этади.
Истеъмолчи электр таъминоти лойиҳаси, қурилиш-монтаж ва созлаш-ишга тушириш ишларини бажариш учун ҲЭТКни ёки бошқа лицензияга эга пудратчини мустақил танлайди.
Лойиҳа ва қурилмаларни техник кўрикдан ўтказиш муддати:
• кучланиши 1 кВгача ва 6–10 кВ бўлганда — 3 иш куни;
• кучланиши 35 кВ ва ундан юқори бўлганда — 5 иш куни.
Давлат хизматини кўрсатиш учун:
• Давлат хизматлари маркази орқали — БҲМнинг 10 фоизи;
• ЯИДХП орқали — БҲМнинг 9 фоизи;
• «ELEKTR» онлайн платформаси орқали — бепул.
50 кВтгача бўлган истеъмолчилар тармоққа улаш ишлари учун белгиланган табақалашган бир марталик тўловни амалга оширади. Унинг миқдори уланадиган қувват, масофа ва бошқа белгиланган мезонлар асосида ҳисобланади.
Ижтимоий реестрдаги «камбағал оила» аъзолари ҳамда I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар учун йиғимга 50 фоиз, «давлат таъминотидаги оила» аъзолари учун 75 фоиз чегирма қўлланилади.

• 55379 количество просмотров
Требовать сведения и документы, не предусмотренные установленной формой заявления, запрещается. При подаче заявления через ЕПИГУ подтверждать его электронной цифровой подписью не требуется.
Подключение мощности до 20 кВт
Для потребителей с подключаемой мощностью до 20 кВт технические условия не разрабатываются. Подключение осуществляется по схеме присоединения к электрической сети.
Предприятие территориальных электрических сетей в течение 10 рабочих дней:
• подготавливает схему подключения;
• выполняет строительно-монтажные и пусконаладочные работы;
• устанавливает и пломбирует прибор учета;
• оформляет соответствующий наряд;
• заключает договор электроснабжения.
При подключении квартир и жилых домов бытовых потребителей мощностью до 20 кВт не требуются технические условия, проект электроснабжения и акт готовности электроустановки к эксплуатации.
Подключение мощности от 20 до 50 кВт
Работы выполняются предприятием территориальных электрических сетей под ключ. Общий срок составляет 20 рабочих дней:
• подготовка технических условий — 2 рабочих дня;
• разработка проекта электроснабжения — 5 рабочих дней;
• согласование проекта с Узэнергоинспекцией — 3 рабочих дня;
• строительно-монтажные работы — 6 рабочих дней;
• оформление акта готовности к эксплуатации — 3 рабочих дня;
• заключение договора и подключение — 1 рабочий день.
Подключение мощности свыше 50 кВт
Предприятие территориальных электрических сетей разрабатывает технические условия с QR-кодом в течение 3 рабочих дней. После их размещения ПТЭС и подрядчики направляют свои предложения в течение 3 рабочих дней.
Потребитель самостоятельно выбирает ПТЭС или другого лицензированного подрядчика для разработки проекта, выполнения строительно-монтажных и пусконаладочных работ.
Срок согласования проекта и технического осмотра составляет:
• для электроустановок напряжением до 1 кВ и 6–10 кВ3 рабочих дня;
• для электроустановок напряжением 35 кВ и выше5 рабочих дней.
Платежи
Сбор за государственную услугу составляет:
• при обращении через Центр государственных услуг — 10 процентов БРВ;
• через ЕПИГУ — 9 процентов БРВ;
• через онлайн-платформу «ELEKTR» — бесплатно.
Потребители с подключаемой мощностью до 50 кВт вносят установленную дифференцированную единовременную плату за подключение. Ее размер определяется с учетом подключаемой мощности, расстояния и других установленных критериев.
Членам семей категории «малообеспеченная семья» Социального реестра и лицам с инвалидностью I и II групп предоставляется скидка 50 процентов, членам семей категории «семья на государственном обеспечении»75 процентов.