Ўзига бириктирилган турар жойи бўлмаган етим бола ёки ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган бола уй-жойга муҳтож сифатида «онлайн-навбат» ахборот тизимига киритилади.
«Инсон» ижтимоий хизматлар маркази болани у муқобил жойлаштириш шаклида ёки ўқув-тарбия муассасасида бўлиш муддати тугашидан бир йил олдин навбатга киритади. Зарур ҳолларда бу муддатдан олдин ҳам амалга оширилиши мумкин.
Ўз вақтида навбатга киритилмай қолган шахс 23 ёшга тўлгунга қадар ҳудудий бошқарма хулосаси асосида рўйхатга киритилиши мумкин. 23 ёшгача навбатга киритилган шахсга туман ёки шаҳар комиссияси хулосаси асосида 27 ёшга тўлгунга қадар уй-жой харид қилиниши мумкин.
Уй-жой мулк ҳуқуқи асосида берилади. Бир нафар шахс учун умумий майдони 25–50 квадрат метр, етим болалар ёки ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ўзаро никоҳ тузган ҳолда эса 50–70 квадрат метр бўлган квартира ёки белгиланган нархдан ошмайдиган якка тартибдаги уй ажратилади.
Ногиронлиги бўлган шахсга квартира кўп қаватли уйнинг учинчи қаватидан юқори бўлмаган қаватдан берилади. Уй-жой бирламчи ёки иккиламчи бозордан, шунингдек белгиланган нарх доирасида якка тартибдаги уйлар орасидан харид қилиниши мумкин.
Муҳим: берилган уй-жойни шахс 30 ёшга тўлгунга қадар сотиш, ҳадя қилиш, гаровга қўйиш ёки ижарага бериш мумкин эмас. Уй-жойда ўзи ва оила аъзоларидан ташқари бошқа шахсларни доимий рўйхатга қўйиш ҳам тақиқланади.
Уй-жойга муҳтож шахс мулк ҳуқуқи асосида уй-жой олиш ёки ўзи ўқиётган ёхуд ишлаётган ҳудудда ижарага олинган уй учун ижара тўловини қоплаш вариантларидан бирини танлаши мумкин.
Ижара тўлови кўпи билан 10 йил, бироқ шахс 30 ёшга тўлгунга қадар қопланади. Қопланадиган ойлик миқдор:
Ижара тўловини қоплаш вариантини танлаган шахсга кейинчалик шу дастур доирасида мулк ҳуқуқи асосида уй-жой ажратилмайди.

• 962 количество просмотров
Ребёнком, лишенным родительской опеки - является ребёнок, лишенный родительской опеки по любой причине, за исключением сироты.
При нахождении детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в списках детей-сирот, нуждающихся в жилье, или имеющих пристроенное жилье, за ребенком-сиротой, не достигшим 23-летнего возраста, в образовательных учреждениях, социальных домах, приемных семьях, органах опеки и попечительства сохраняется право на наследование и получение жилья, предоставляемого государством в течение всего срока его службы, а также в период его службы в Вооруженных Силах Республики Узбекистан или в учреждениях по отбыванию наказания в виде лишения свободы.
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не имеющие присоединенного жилья и состоящие на учете в качестве нуждающихся в жилье, обеспечиваются однокомнатными,  общей площадью не менее 25 кв.м в год достижения ими 18-летнего возраста. В случаях заключения брака между детьми, оставшимися без попечения родителей, выделяется 2-комнатная квартира площадью не менее 50 кв.м.
В процессе предоставления жилья запрещается:
• размещение более одного ребенка-сироты и детей, оставшихся без попечения родителей, в квартирах в каждом подъезде одного многоквартирного дома;
• выделение одной квартиры из многоквартирного дома на 2 и более детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (кроме случаев заключения между ними брака);
• строительство отдельного многоэтажного жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и размещение их всех в нем;
• выделение (приобретение) жилья из детских домов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
На основании решения о предоставлении жилья районный (городской) хокимият издает приказ установленной формы детям-сиротам и детям, лишенным родительской опеки, что является основанием для переселения в заказанное жилье.