• 28903 марта ўқилди
Ҳа. Дарахт ёки бутани кесиш масаласи кўриб чиқилганда, аввало уни сақлаб қолиш, шу жумладан бошқа жойга кўчириб ўтказиш имконияти баҳоланади. Кўчириш имкони бўлмаган тақдирдагина белгиланган ҳолатларда кесишга рухсатнома расмийлаштирилади.
Қимматбаҳо навлардаги давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахт ва буталарни кесишга нисбатан белгиланган мораторий амал қилади. Уларни кесиш фақат қонунчиликда назарда тутилган истисно ҳолатларда мумкин.
Кесиш ва кўчириб ўтказиш учун рухсатнома керакми?
Давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахт ва буталарни кесиш ва қонунчиликда белгиланган ҳолларда кўчириб ўтказиш учун рухсатнома олинади. Рухсат бериш жараёнлари «Лицензия» ахборот тизими ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали амалга оширилади.
Дарахт ва буталарнинг шохларини санитария мақсадида кесиш ёки буташ учун рухсатнома талаб этилмайди. Қуриган ёки касалланган дарахтни танаси ёки таг қисмидан санитария мақсадида кесиш эса шохларни оддий буташдан фарқ қилади ва белгиланган тартибда расмийлаштирилади.
Санитария ишлари қачон амалга оширилади?
Дарахт ва буталарни санитария мақсадида кесиш, шакл бериш ҳамда рухсат этилган ўлчамдагиларини кўчириб ўтказиш ишлари япроқ ва игна баргли турлар учун кузда — вегетация даври тугаганидан бошлаб баҳордаги 1 апрелга қадар амалга оширилади.
Дарахт кесилса, ўрнига қанча кўчат экилади?
Рухсатнома асосида кесилган ҳар бир дарахт ва бута учун камида 10 туп йирик ўлчамли, қимматлилиги жиҳатидан кесилган ўсимликдан кам бўлмаган кўчат экилади.
Бунда дарахт кўчати 5 йиллик, бута кўчати 3 йиллик бўлиши ва улар камида 2 йил парвариш қилиниши керак. Рухсатнома асосида кўчириб ўтказилган ҳар бир дарахт ва бута эса 3 йил давомида парвариш қилинади.
Рухсатнома учун тўлов қилингани компенсациявий кўчат экиш ва уларни парвариш қилиш мажбуриятидан озод этмайди.
Эслатма: дарахтни мустақил равишда кесиш ёки кўчиришдан олдин унинг рухсатнома талаб қилинадиган тоифага кириш-кирмаслигини аниқлаш зарур. Рухсатномасиз кесиш ёки кўчириш жарима ва етказилган экологик зарарни қоплаш мажбуриятига олиб келиши мумкин.

• 28901 количество просмотров
Да. При рассмотрении вопроса о вырубке дерева или кустарника прежде всего оценивается возможность его сохранения, в том числе пересадки в другое место. Если пересадка невозможна, в предусмотренных случаях оформляется разрешение на вырубку.
В отношении ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, действует установленный мораторий. Их вырубка допускается только в исключительных случаях, предусмотренных законодательством.
Нужно ли разрешение на вырубку и пересадку?
Для вырубки деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, а в предусмотренных случаях и для их пересадки необходимо получить разрешение. Разрешительные процедуры осуществляются через информационную систему «Лицензия» и Единый портал интерактивных государственных услуг.
Для санитарной обрезки или подрезки ветвей разрешение не требуется. При этом санитарная рубка ствола или нижней части высохшего либо больного дерева отличается от обычной обрезки ветвей и осуществляется в установленном порядке.
Когда проводятся санитарные работы?
Санитарная рубка и формирование деревьев и кустарников, а также пересадка экземпляров допустимых размеров для лиственных и хвойных пород осуществляются с окончания периода вегетации осенью до 1 апреля весной.
Сколько саженцев необходимо посадить взамен вырубленного дерева?
За каждое вырубленное дерево или кустарник необходимо высадить не менее 10 крупномерных саженцев, ценность которых не ниже вырубленных растений.
Саженец дерева должен быть 5-летним, кустарника — 3-летним, а уход за ними осуществляется не менее 2 лет. За каждым пересаженным на основании разрешения деревом или кустарником необходимо ухаживать 3 года.
Уплата сбора за разрешение не освобождает от обязанности по компенсационной посадке и уходу.
Обратите внимание: до самостоятельной вырубки или пересадки дерева необходимо установить, требуется ли разрешение. Незаконная вырубка или пересадка может повлечь штраф и обязанность возместить экологический ущерб.