• 14988 марта ўқилди
Олий таълим ташкилотларига абитуриентларни қабул қилишнинг умумий сонига нисбатан ногиронлиги бўлган шахслар учун қўшимча 2 фоизлик давлат гранти квотаси ажратилади.
Квоталарнинг олий таълим ташкилотлари кесимидаги тақсимоти тегишли вазирлик ва идоралар томонидан шакллантирилиб, Давлат комиссияси томонидан тасдиқланади.
Кимлар имтиёздан фойдаланади?
Қўшимча квота бўйича танловда:
• ногиронлиги бўлган болалар иштирок этиши мумкин.
Абитуриент умумий ўрта, ўрта махсус ёки бошланғич профессионал таълимни тугатганлигини тасдиқловчи ҳужжатга ҳамда ногиронлик ҳолатини тасдиқловчи маълумотга эга бўлиши керак.
III гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга мазкур 2 фоизлик имтиёз татбиқ этилмайди.
Қабул қандай амалга оширилади?
• тест синови;
• касбий ёки ижодий имтиҳон натижалари асосида амалга оширилади.
Абитуриент кириш имтиҳонида тўплаш мумкин бўлган энг юқори баллнинг камида 30 фоизини тўплаши керак.
Ушбу талабни бажарган абитуриентлар тўплаган баллари кетма-кетлиги бўйича қўшимча квота доирасида давлат грантига тавсия этилади.
Умумий танловда иштирок этиш
Қўшимча квота бўйича ўқишга қабул қилинмаган абитуриент тўплаган бали билан шу таълим йўналиши бўйича умумий танловда ҳам иштирок этади.
Шунинг учун қўшимча квотада ўта олмаслик абитуриентни умумий танловдан четлатмайди.
Имтиҳон учун махсус шароитлар
Кириш имтиҳонлари ўтказиладиган бино ва аудиторияларда ногиронлиги бўлган абитуриентлар учун зарур шароитлар яратилиши керак.
Кўзи ожиз абитуриентларни қабул қилиш амалдаги олий таълимга қабул қилиш тартибида белгиланган махсус қоидалар асосида амалга оширилади.

• 14538 количество просмотров
Для лиц с инвалидностью выделяется дополнительная квота государственного гранта в размере 2 процентов от общего количества приема абитуриентов в высшие образовательные организации.
Распределение квоты по высшим образовательным организациям формируется соответствующими министерствами и ведомствами и утверждается Государственной комиссией.
Кто может воспользоваться льготой?
В конкурсе по дополнительной квоте участвуют:
Абитуриент должен иметь документ об окончании общего среднего, среднего специального или начального профессионального образования, а также сведения, подтверждающие инвалидность.
На лиц с инвалидностью III группы данная двухпроцентная квота не распространяется.
Как проводится прием?
Прием осуществляется по результатам:
• тестовых испытаний;
• профессиональных или творческих экзаменов.
Абитуриент должен набрать не менее 30 процентов от максимально возможного количества баллов.
Лица, выполнившие это условие, рекомендуются к зачислению по государственному гранту в пределах дополнительной квоты в строгой последовательности набранных баллов.
Абитуриенты, не зачисленные по дополнительной квоте, продолжают участвовать с набранными баллами в общем конкурсе по соответствующему направлению образования.
Специальные условия на экзаменах
В зданиях и аудиториях, где проводятся вступительные экзамены, должны быть созданы необходимые условия для абитуриентов с инвалидностью.
Прием незрячих абитуриентов осуществляется по специальным правилам, установленным действующим порядком приема в высшие образовательные организации.