Сурхондарёда “ГАИ” ходими пора олаётганда қўлга тушди | Qalampir.uz
Йўл-патруль хизмати ходими транспорт воситасини фақат қонунчиликда белгиланган асослар мавжуд бўлганда тўхтатиши мумкин. Бундай асосларга, жумладан:
• ҳайдовчининг Йўл ҳаракати қоидаларини бузгани визуал кузатувда аниқланганда ёки махсус мослама орқали қайд этилганда;
• транспорт воситаси, ҳайдовчи ёки йўловчи қидирувда экани ёки ЙТҲ ёхуд бошқа ҳуқуқбузарликка алоқадорлиги ҳақида маълумот мавжуд бўлганда;
• ЙТҲ ёки ҳуқуқбузарликни кўрган ҳайдовчи ёки йўловчидан ҳолатга ойдинлик киритиш зарур бўлганда;
• ваколатли орган ёки мансабдор шахснинг ҳаракатни чеклаш ёки тақиқлаш ҳақидаги кўрсатмаси бажарилаётганда;
• қонунчиликда белгиланган ҳолларда транспорт воситасидан фойдаланиш зарурати туғилганда;
• махсус тадбир ўтказилаётганда;
• транспорт воситасини бошқариш ва ундан фойдаланиш ҳуқуқини берувчи ҳужжатлар, транспорт воситаси ёки ташилаётган юкка оид ҳужжатлар мавжудлигини текшириш зарур бўлганда киради.
Бошқа асосларга кўра транспорт воситасини тўхтатиш тақиқланади.
ЙПХ ходими тўхтатгандан кейин нима қилиши керак?
Транспорт воситаси тўхтатилгандан кейин ЙПХ ходими ҳайдовчининг олдига бориб:
• ўзини таништириши;
• лавозими, унвони ва фамилиясини айтиши;
• талаб қилинса, кўкрак нишон белгисини маълум қилиши;
• хизмат гувоҳномасини очиқ ҳолда кўрсатиши;
• транспорт воситаси нима сабабдан тўхтатилганини аниқ ва тушунарли баён қилиши керак. Хизмат гувоҳномаси кўрсатилади, лекин ҳайдовчининг қўлига берилиши шарт эмас.
ЙПХ ходими хизмат вазифаларини мобиль видеокамерадан фойдаланган ҳолда ошкора олиб бориши ҳамда йўл ҳаракати қатнашчисига видеокамерадан фойдаланаётганини маълум қилиши шарт.
Ҳайдовчи автомобилдан тушиши шартми?
Қоида тариқасида, ҳайдовчи ЙПХ ходими билан транспорт воситаси кабинасидан чиқмасдан мулоқот қилиш ҳуқуқига эга.
Бироқ Низомда назарда тутилган айрим ҳолларда, масалан транспорт воситасидаги техник носозликни бартараф этиш, мастликка асосли шубҳа бўлиши, двигатель ёки агрегат рақамларини солиштириш, ҳужжатлар ёки юкни текшириш зарурати, ҳайдовчи ёки йўловчи жиноят содир этганликда гумон қилиниши каби ҳолатларда ҳайдовчидан транспорт воситасидан чиқиш талаб қилиниши мумкин.
«Махсус тадбир» деб тўхтатилса, уни текшириш мумкинми?
Ҳа. Махсус тадбир доирасида транспорт воситаси тўхтатилганда ЙПХ ходими тадбир қандай мақсадда ўтказилаётгани ва тўхтатиш сабабини тушунтириши керак.
Ҳайдовчи махсус тадбир ҳақиқатан тасдиқланган режа асосида ўтказилаётганини ДЙҲХХнинг ахборот-диспетчерлик хизмати орқали ёки ходим хизмат олиб бораётган саф бўлими раҳбарига мурожаат қилиб текшириши мумкин. Талаб қилинганда ЙПХ ходими тегишли диспетчерлик хизмати телефон рақамини бериши керак.
Бунда махсус тадбирнинг шартли номи, тўлиқ мазмуни, кўлами ва уни ўтказишга асос бўлган хизмат ҳужжатлари фуқарога кўрсатилмайди.
Ҳайдовчи мулоқотни видеога олиши мумкинми?
Ҳа. Йўл ҳаракати қатнашчиси ЙПХ ходими билан мулоқотини ўзининг аудио, фото ва видео қурилмаларига қайд этиш ҳуқуқига эга.
Фото ва видео тасвирга олиш тақиқланган махсус белги мавжуд ҳудудлар бундан мустасно.
Шунингдек, ҳайдовчи:
• нима сабабдан тўхтатилгани ва қайси қоида бузилганини тушунтиришни;
• ходимнинг хизмат гувоҳномаси ва кўкрак нишон белгисини кўрсатишни;
• махсус мосламада қайд этилган қоидабузарлик натижасини кўрсатишни;
• тегишли махсус мосламанинг қиёслаш сертификатини кўрсатишни талаб қилиш ҳуқуқига эга.
Эслатма: ЙПХ ходими транспорт воситасини тўхтатганда ҳайдовчи тўхтатиш сабабини билиш ҳуқуқига эга. Низомда кўрсатилмаган бошқа сабаб билан транспорт воситасини тўхтатишга йўл қўйилмайди.

• 4605 количество просмотров
Сотрудник дорожно-патрульной службы вправе остановить транспортное средство только при наличии оснований, предусмотренных законодательством. К ним, в частности, относятся случаи, когда:
• нарушение Правил дорожного движения выявлено визуально либо зафиксировано специальным устройством;
• имеются сведения о нахождении транспортного средства, водителя или пассажира в розыске либо об их причастности к ДТП или иному правонарушению;
• необходимо получить объяснения от водителя или пассажира, ставшего очевидцем ДТП либо правонарушения;
• выполняется указание уполномоченного органа или должностного лица об ограничении либо запрещении движения;
• возникает предусмотренная законодательством необходимость использования транспортного средства;
• проводится специальное мероприятие;
• необходимо проверить наличие документов на право управления и пользования транспортным средством, документов на транспортное средство или перевозимый груз.
Остановка транспортного средства по иным основаниям запрещается.
Что должен сделать сотрудник после остановки?
После остановки транспортного средства сотрудник ДПС должен подойти к водителю и:
• сообщить должность, звание и фамилию;
• предъявить служебное удостоверение в открытом виде;
• четко и понятно объяснить причину остановки.
Служебное удостоверение предъявляется для ознакомления, но передавать его в руки водителю сотрудник не обязан.
Сотрудник ДПС обязан нести службу открыто с использованием мобильной видеокамеры и сообщить участнику дорожного движения о ведении видеозаписи.
Обязан ли водитель выходить из автомобиля?
По общему правилу водитель вправе общаться с сотрудником ДПС не выходя из салона автомобиля.
Однако в предусмотренных Положением случаях сотрудник вправе потребовать выйти, например для устранения технической неисправности, при наличии достаточных оснований подозревать состояние опьянения, для сверки номеров двигателя и агрегатов, проверки документов или груза, а также при подозрении водителя или пассажира в совершении преступления.
Можно ли проверить, действительно ли проводится специальное мероприятие?
Да. Если автомобиль остановлен в рамках специального мероприятия, сотрудник должен сообщить цель мероприятия и причину остановки.
Водитель вправе уточнить, действительно ли мероприятие проводится по утвержденному плану, обратившись в информационно-диспетчерскую службу СБДД либо к руководителю строевого подразделения, где несет службу сотрудник. По требованию сотрудник ДПС должен сообщить номер соответствующей диспетчерской службы.
При этом условное наименование мероприятия, его полное содержание, масштаб и служебные документы, послужившие основанием для проведения, гражданину не предоставляются.
Можно ли снимать общение с сотрудником на видео?
Да. Участник дорожного движения вправе фиксировать общение с сотрудником ДПС на аудио, фото и видео.
Исключение составляют территории, на которых установлен знак о запрете фото- и видеосъемки.
Водитель также вправе требовать:
• объяснить причину остановки и указать нарушенное требование ПДД;
• предъявить служебное удостоверение и сообщить номер нагрудного знака;
• ознакомить его с показаниями специального устройства, которым зафиксировано нарушение;
• предъявить свидетельство о поверке соответствующего специального устройства.
Обратите внимание: при остановке автомобиля водитель вправе знать конкретную причину остановки. Остановка по основаниям, не предусмотренным Положением, не допускается.