• 34774 марта ўқилди
Эр ёки хотиндан бирининг аризаси асосида, уларнинг вояга етмаган фарзандлари бор-йўқлигидан қатъи назар, никоҳ ФҲДЁ органида қуйидаги ҳолатларда ажратилади, агар иккинчи турмуш ўртоқ:
• суд томонидан руҳий ҳолати сабабли муомалага лаёқатсиз деб топилган бўлса;
• жиноят содир этгани учун камида 3 йилга озодликдан маҳрум қилинган бўлса.
Бедарак йўқолган ёки муомалага лаёқатсиз деб топилган турмуш ўртоқ билан никоҳдан ажратишда суднинг қонуний кучга кирган тегишли ҳал қилув қарори тақдим этилади.
Турмуш ўртоқ камида 3 йилга озодликдан маҳрум қилинган бўлса, суд ҳукмидан кўчирма, шунингдек маҳкумнинг болалар ва мол-мулк юзасидан низоси йўқлиги тўғрисидаги белгиланган тартибдаги баёноти талаб қилинади.
Агар болалар, умумий мол-мулкни бўлиш ёки меҳнатга лаёқатсиз муҳтож турмуш ўртоғига таъминот бериш бўйича низо мавжуд бўлса, масала суд тартибида ҳал этилади.
Электрон мурожаат қилиш мумкинми?
Аризани белгиланган ҳолатларда Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали ҳам бериш мумкин. Ариза берувчининг шахси Face-ID ёки MyID орқали тасдиқланади.
ФҲДЁ органи электрон мурожаат келиб тушганидан кейин 1 иш куни ичида ариза берувчига тегишли хабар юборади. Ариза берувчи хабарни олгандан кейин зарур ҳужжатларнинг асл нусхаларини 5 иш куни ичида ФҲДЁ органига тақдим этмаса, электрон ариза кўриб чиқилмайди.
Бедарак йўқолган шахс билан никоҳ қаерда ажратилади?
Турмуш ўртоқ суд томонидан бедарак йўқолган деб топилган бўлса, никоҳдан ажратишни қайд этиш турмуш ўртоқларнинг рўйхатдан ўтган доимий ёки вақтинча яшаш жойидан қатъи назар ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилиши мумкин.
Ушбу махсус асослар бўйича никоҳдан ажратиш ҳақидаги гувоҳномани бериш учун жисмоний шахслар қонунда назарда тутилган ҳолларда давлат божидан озод этилади.

• 34773 количество просмотров
По заявлению одного из супругов, независимо от наличия общих несовершеннолетних детей, брак может быть расторгнут органом ЗАГС, если другой супруг:
• осужден за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее 3 лет.
При расторжении брака с супругом, признанным безвестно отсутствующим или недееспособным, представляется вступившее в законную силу соответствующее решение суда.
Если супруг осужден к лишению свободы не менее чем на 3 года, представляется выписка из вступившего в силу приговора суда, а также предусмотренное заявление осужденного об отсутствии спора относительно детей и имущества.
При наличии спора о детях, разделе общего имущества либо выплате содержания нуждающемуся нетрудоспособному супругу вопрос разрешается в судебном порядке.
Можно ли подать заявление онлайн?
В предусмотренных случаях заявление может быть направлено через Единый портал интерактивных государственных услуг с подтверждением личности посредством Face-ID или MyID.
После поступления электронного заявления орган ЗАГС направляет уведомление в течение 1 рабочего дня. Если после получения уведомления заявитель не представит оригиналы необходимых документов в течение 5 рабочих дней, электронное заявление не рассматривается.
Где оформляется развод с безвестно отсутствующим супругом?
Если супруг признан судом безвестно отсутствующим, государственная регистрация расторжения брака может производиться органом ЗАГС независимо от места зарегистрированного постоянного или временного проживания супругов.
При выдаче свидетельства о расторжении брака по предусмотренным законом специальным основаниям физические лица освобождаются от государственной пошлины в установленных случаях.