• 107966 марта ўқилди
Алимент тўлаш тўғрисидаги келишув бўйича қарз алимент тўловчининг айби билан юзага келган бўлса, айбдор шахс келишувда белгиланган тартибда жавобгар бўлади.
Алимент суднинг ҳал қилув қарори асосида тўланиши керак бўлиб, қарз тўловчининг айби билан вужудга келган тақдирда, у кечиктирилган ҳар бир кун учун тўланмаган алимент суммасининг 0,1 фоизи миқдорида неустойка тўлайди.
Алимент олувчи алимент ўз вақтида тўланмагани натижасида етказилган ва неустойка билан қопланмаган зарарларнинг қолган қисмини ҳам айбдор шахсдан ундириш ҳуқуқига эга.
0,1 фоизлик неустойка алимент қарзининг ҳар бир кечиктирилган кунига ҳисобланади.
Маъмурий жавобгарлик
Моддий ёрдамга муҳтож вояга етмаган ёки меҳнатга лаёқатсиз шахсни таъминлаш учун суднинг ҳал қилув қарори ёки суд буйруғи бўйича ундирилиши лозим бўлган маблағни жами бўлиб икки ойдан ортиқ муддат тўламаслик маъмурий жавобгарликка сабаб бўлади.
Бундай ҳуқуқбузарлик учун:
• 15 сутка маъмурий қамоқ;
• ёки 120 соатгача ҳақ тўланадиган жамоат ишларига мажбурий жалб этиш;
• ушбу жазолар қўлланилиши мумкин бўлмаган шахсларга эса 20 БҲМ миқдорида жарима назарда тутилган.
Меҳнатга лаёқатсиз ва моддий ёрдамга муҳтож ота-онани суд қарори бўйича таъминлаш учун белгиланган маблағни икки ойдан ортиқ тўламаслик учун ҳам худди шундай маъмурий жавобгарлик белгиланган.
Маъмурий жавобгарликдан озод қилиш
Биринчи марта ушбу ҳуқуқбузарликни содир этган шахс маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги иш кўрилаётган вақтда алимент мажбурияти бўйича қарздорликни ихтиёрий равишда тўласа, маъмурий жавобгарликдан озод этилади.
Қарзни кейинчалик тўлаш ҳар қандай ҳолатда автоматик равишда маъмурий жавобгарликдан озод қилади деган қоида йўқ. Қонундаги имтиёз биринчи ҳуқуқбузарлик ва ишни кўриш жараёнида қарзни ихтиёрий тўлаш шарти билан боғланган.
Жиноий жавобгарлик
Вояга етмаган ёки меҳнатга лаёқатсиз, моддий ёрдамга муҳтож шахсга суд ҳужжати бўйича тўланиши лозим бўлган маблағни жами икки ойдан ортиқ тўламаслик, агар шу қилмиш учун аввал маъмурий жазо қўлланилган бўлса, жиноий жавобгарликка сабаб бўлади. Бундай қилмиш учун икки йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки бир йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.
Меҳнатга лаёқатсиз ва моддий ёрдамга муҳтож ота-онани таъминлаш учун суд қарори бўйича тўланиши лозим маблағни икки ойдан ортиқ тўламаслик, маъмурий жазодан кейин такроран содир этилса, уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки бир йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Жиноят кодексининг ушбу алимент мажбуриятларига оид нормаларига кўра, шахс алимент бўйича қарздорликни тўлиқ тўласа, жиноий жавобгарликдан озод қилинади.

• 106610 количество просмотров
При образовании задолженности по вине лица, обязанного уплачивать алименты по соглашению об уплате алиментов, он несет ответственность в порядке, предусмотренном этим соглашением.
При образовании задолженности по вине лица, обязанного уплачивать алименты, по решению суда он уплачивает получателю алименты и неустойку за каждый просроченный день.
Получатель алиментов вправе также взыскать с виновного в несвоевременной уплате алиментов лица, обязанного уплачивать алименты, все причиненные просрочкой исполнения алиментных обязательств убытки в части, не покрытой неустойкой.
Ответственность за уклонение от уплату алиментов:
Нарушение законодательства об исполнении судебных актов и актов иных органов, то есть представление недостоверных сведений о доходах и об имущественном положении должника, утрата исполнительного документа, нарушение порядка исполнения, учета и хранения исполнительных документов, направленных для удержания из заработной платы и приравненных к ней платежей, а также несообщение должником о новом месте работы, учебы, месте получения пенсии и иных доходов влечет наложение штрафа.
Уклонение от исполнения судебного акта, обязывающего совершить определенные действия либо воздержаться от их совершения, продолжаемое после применения административного взыскания, а равно воспрепятствование исполнению судебного акта влечет наказание.
Ответственность за уклонение от выплаты алиментов:
Лица, уклоняющиеся от исполнения решения суда о взыскании алиментов на несовершеннолетних или совершеннолетних нетрудоспособных, нуждающихся детей, могут быть лишены родительских прав или привлечены к уголовной ответственности.
Уклонение от содержания, то есть неуплата свыше 2-х месяцев в общей сложности подлежащих взысканию по решению суда или судебному приказу средств на содержание несовершеннолетнего либо нетрудоспособного лица, нуждающегося в материальной помощи, совершенное после применения административного взыскания за такое же деяние, - наказывается.
Уклонение от содержания, то есть неуплата совершеннолетними лицами свыше двух месяцев в общей сложности подлежащих взысканию по решению суда средств на содержание нетрудоспособных и нуждающихся в материальной помощи родителей или заменяющих их лиц, совершенное после применения административного взыскания за такое же деяние, - наказывается.
Лицо освобождается от ответственности, если полностью уплатило задолженность по алиментным обязательствам.