• 63829 марта ўқилди
Ўлим тиббиёт муассасасидан ўлим ҳақидаги тиббий маълумот келиб тушиши асосида композит давлат хизмати доирасида автоматик равишда ёки қонунчиликда белгиланган алоҳида ҳолатларда ФҲДЁ органига бевосита мурожаат қилиш орқали қайд этилади.
Муҳим: ўлимни бирламчи давлат рўйхатидан ўтказиш учун ЯИДХП орқали ариза берилмайди.
Ўлим қайд этилгандан кейин бериладиган ҳужжатлар
Ўлим ҳақидаги далолатнома ёзуви қайд этилгач:
• ариза берувчига ўлим ҳақида гербли гувоҳнома берилади;
• қабристонга тақдим этиш учун QR-кодли маълумотнома берилади;
• марҳумнинг эри ёки хотини, ота-онаси ва фарзандларининг ЯИДХПдаги шахсий кабинетига ўлим қайд этилгани ҳақидаги QR-кодли маълумотнома автоматик юборилади.
Гербли гувоҳномани кейинчалик олиш
Ўлим аввал давлат рўйхатидан ўтказилган бўлса, марҳумнинг эри ёки хотини, ота-онаси ва фарзандлари гербли гувоҳнома олиш учун қонунчиликда белгиланган тартибда мурожаат қилиши мумкин.
ЯИДХП ўлимни қайд этиш воситаси эмас. Порталдаги имконият фақат аввал қайд этилган ўлим бўйича гербли гувоҳномани олишга тааллуқли.

• 63828 количество просмотров
Смерть регистрируется автоматически в рамках композитной государственной услуги на основании медицинских сведений, поступивших из медицинского учреждения, либо в предусмотренных законодательством отдельных случаях при непосредственном обращении в орган ЗАГС.
Важно: заявление через ЕПИГУ для первичной государственной регистрации смерти не подаётся.
Документы, выдаваемые после регистрации смерти
После составления записи акта о смерти:
• заявителю выдаётся гербовое свидетельство о смерти;
• выдаётся справка с QR-кодом для представления на кладбище;
• в личные кабинеты супруга, родителей и детей умершего на ЕПИГУ автоматически направляется справка с QR-кодом о регистрации смерти.
Получение гербового свидетельства после регистрации
Если смерть уже зарегистрирована, супруг, родители или дети умершего могут обратиться за получением гербового свидетельства в установленном законодательством порядке.
ЕПИГУ не используется для первичной регистрации смерти. Возможность портала относится только к получению гербового свидетельства по уже зарегистрированной смерти.