• 10470 марта ўқилди
Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан коронавирус инфекцияси тарқалиши асоратларини камайтириш, беморларга самарали тиббий хизмат кўрсатишни ташкил этиш мақсадида давлат тиббиёт муассасаларида 5 мингдан ортиқ ўрин-жойлар захираси яратилди.
2020 йил 1 сентябрга қадар нодавлат тиббиёт ташкилотларига шошилинч профилактика ва эпидемияга қарши чоралар кўрилишини талаб қилувчи юқумли касалликлар қаторига киритилган коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларга тиббий хизмат кўрсатишга рухсат берилди. Бунда, тиббий хизмат кўрсатишни фақат Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва нодавлат тиббиёт ташкилотлари ўртасида тузилган шартномаларга мувофиқ амалга оширилади.
Шунингдек, қуйидагилар белгиланди:
• коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларга тиббий хизмат кўрсатиш учун нодавлат тиббиёт ташкилотлари Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан танлов (тендер) ўтказмасдан аниқланади;
• нодавлат тиббиёт ташкилотларининг коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларга тиббий хизмат кўрсатиш билан боғлиқ харажатлари Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади;
• эпидемиологик вазиятдан келиб чиқиб, зарурат юзага келганда Махсус комиссия қарорига асосан коронавирус инфекциясини аниқлашда нодавлат тиббиёт ташкилотлари билан келишилган ҳолда уларнинг лаборатор-диагностика хизматларидан фойдаланилади;
• нодавлат тиббиёт ташкилотлари бино-иншоотларининг дезинфекция воситалари билан тизимли равишда ишлов берилишини таъминлаш ва дезинфекция тадбирларини тўлиқ амалга ошириш учун етарли миқдорда дезинфекция воситалари захирасини яратилади.

• 10469 количество просмотров
Министерством здравоохранения создан резерв свыше 5 тысяч койко-мест в государственных медицинских учреждениях.
Негосударственным медицинским организациям разрешено оказывать медицинские услуги больным, зараженным коронавирусной инфекцией, отнесенной к числу инфекционных заболеваний, требующих принятия экстренных профилактических и противоэпидемиологических мер, в порядке исключения, на срок до 1 сентября 2020 года. При этом, оказание медицинских услуг, разрешено исключительно на основе договоров, заключенных между Министерством здравоохранения и негосударственными медицинскими организациями.
• определение Министерством здравоохранения негосударственных медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги больным, зараженным коронавирусной инфекцией, осуществляется, в порядке исключения, без проведения конкурса (тендера);
• расходы негосударственных медицинских организаций, связанные с оказанием медицинских услуг больным, зараженным коронавирусной инфекцией, покрываются за счет средств Антикризисного фонда при Министерстве финансов;
• исходя из эпидемиологической обстановки, при возникновении необходимости, на основе решения Специальной комиссии, по согласованию с негосударственными медицинскими организациями для определения коронавирусной инфекции используются их лабораторно-диагностические услуги;
• обеспечена обработка дезинфекционными средствами зданий и сооружений негосударственных медицинских организаций на системной основе и созданы в необходимом количестве резервы дезинфекционных средств для полноценного проведения дезинфекционных мероприятий.