• 17322 марта ўқилди
Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва шаҳар йўловчилар транспортини бошқариш органлари, аҳолининг эҳтиёжларига қараб йўналиш тармоқларини ҳамда шаҳар йўловчилар транспортининг ҳар хил турларини улардан самарали фойдаланишни назарда тутган ҳолда ривожлантиришни таъминлайдилар.
• Йўналишларни ташкил этиш, шу жумладан янги йўналишлар очиш ва ишлаб турганларини ўзгартириш, бекатларни, тўхтаб ўтиш ва диспетчерлик манзилларини жойлаштириш ерини аниқлаш шаҳар йўловчилар транспортини бошқариш органи томонидан маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан келишган ҳолда амалга оширилади.
• Йўловчиларнинг, шу жумладан ногиронлиги бўлган шахсларнинг ва болали йўловчиларнинг транспорт воситасига чиқиши ва ундан тушишининг хавфсизлигини таъминлаш мақсадида бекатлар ва тўхтаб ўтиш манзиллари ҳудудида жиҳозланган супачалар бўлиши лозим.
• Бекатлар ва тўхтаб ўтиш манзилларида аҳолига хизматлар кўрсатиш объектлари жойлаштирилиши мумкин. Бунда йўловчиларнинг ҳаёти ва соғлиғи хавфсизлиги ҳамда транспорт ҳаракати хавфсизлиги таъминланиши керак.
• Бекатлар,тўхтаб ўтиш ва диспетчерлик манзиллари мазкур турдаги иншоотларга қўйиладиган санитария ва техника талабларига мос, замонавий кўринишга эга бўлиши лозим.

• 17260 количество просмотров
Органы государственной власти на местах и органы по управлению городским пассажирским транспортом, исходя из потребностей населения, обеспечивают развитие маршрутной сети и различных видов городского пассажирского транспорта с учетом их эффективного использования.
• Организация маршрутов, в том числе открытие новых и изменение пассажирских станций, остановочных и диспетчерских пунктов осуществляются органом по управлению городским пассажирским транспортом по согласованию с органами государственной власти на местах.
• На территории пассажирских станций и остановочных пунктов должны быть оборудованные перроны для безопасной посадки и высадки пассажиров, в том числе лиц с инвалидностью и пассажиров с детьми.
• На пассажирских станциях и остановочных пунктах могут размещаться объекты оказания услуг населению. При этом должна быть обеспечена безопасность жизни и здоровья пассажиров и безопасность движения транспорта.
• Пассажирские станции, остановочные и диспетчерские пункты должны отвечать санитарным и техническим требованиям, предъявляемым к данному виду сооружений, иметь современный дизайн.