Автомобиль давлат рақами белгисининг бошида жойлашган икки рақам транспорт воситаси рўйхатдан ўтказилган ҳудудга ажратилган ҳудудий код ҳисобланади.
Ҳудудий код автомобиль эгасининг ҳуқуқий мақоми ёки транспорт воситасининг тоифасини эмас, рақам қайси ҳудуд учун ажратилганини кўрсатади.
Ҳар бир ҳудуд учун ажратилган оралиқдаги аниқ код автоматлаштирилган рўйхатдан ўтказиш тизими орқали берилади.
2026 йил 1 январдан очиқ электрон базада давлат рақамлари ҳудудларга ажратилган кодлар доирасида жойлаштирилади.
Ҳудудга тегишли кейинги коддан фойдаланишга аввалги коддаги харидоргир ҳарф ва рақамлар комбинацияларининг камида 90 фоизи банд бўлганда ўтилади.
Масалан, ҳудуд учун бир нечта код ажратилган бўлса, фуқаро истаган кодни чексиз тарзда талаб қилиш ҳуқуқига эга эмас. Тизимда фойдаланиш учун очилган ва бўш турган кодлардан бири танланади.
Давлат рақамини танлаш имкони мавжуд бўлганда бу жараён AvtoRaqam расмий мобил иловаси ёки ҳудудий рўйхатдан ўтказиш бўлинмасида амалга оширилади.
Муҳим: ҳудудий кодлар ҳақида маълумот олиш ёки кодни алмаштириш бўйича ЯИДХПда алоҳида давлат хизмати мавжуд эмас.
Давлат рақамидаги ҳудудий код автомобиль эгасининг ҳозирги яшаш жойини ҳар доим ҳам аниқ кўрсатмайди.
Бунга қуйидагилар сабаб бўлиши мумкин:
Шунинг учун давлат рақамининг кодига қараб автомобиль эгасининг амалдаги доимий манзили ҳақида қатъий хулоса чиқариш мумкин эмас.
Электромобиль ва белгиланган тоифадаги гибрид автомобиллар учун алоҳида намунадаги рақамлар берилади. Бундай рақамда ҳудуд коди яшил фонда, рақам ва ҳарфлар эса белгиланган намунада акс эттирилади.
Ҳудудий кодларнинг тақсимоти ва давлат рақамларининг намуналари Вазирлар Маҳкамасининг 2007 йил 27 июндаги 131-сон қарори билан тасдиқланган.

Первые две цифры государственного автомобильного номера являются территориальным кодом, выделенным региону, в котором транспортное средство было зарегистрировано.
Территориальный код указывает не на правовой статус владельца или категорию автомобиля, а на регион, для которого выделен номерной знак.
Конкретный код из диапазона, выделенного региону, предоставляется посредством автоматизированной регистрационной системы.
С 1 января 2026 года государственные номерные знаки размещаются в открытой электронной базе в пределах кодов, выделенных каждому региону.
Переход к использованию следующего кода региона осуществляется после того, как не менее 90 процентов востребованных комбинаций предыдущего кода будут заняты.
Если региону выделено несколько кодов, гражданин не вправе без ограничений требовать любой из них. Выбирается один из свободных кодов, открытых системой для использования.
При наличии возможности выбора номер оформляется через официальное мобильное приложение AvtoRaqam либо в территориальном регистрационном подразделении.
Важно: отдельная государственная услуга ЕПИГУ по просмотру, выбору или замене территориального кода отсутствует.
Территориальный код номерного знака не всегда точно указывает на нынешнее место жительства владельца автомобиля.
Причинами могут быть:
Поэтому только по коду автомобильного номера нельзя делать однозначный вывод о действующем адресе постоянного проживания собственника.
Для электромобилей и установленных категорий гибридных автомобилей предусмотрен отдельный образец номерного знака. На таком номере территориальный код размещается на зеленом фоне, а цифры и буквы выполняются по утвержденному образцу.
Распределение территориальных кодов и образцы номерных знаков утверждены постановлением Кабинета Министров от 27 июня 2007 года № 131.