• 13910 марта ўқилди
Автотранспорт воситаларини (шу жумладан, юк тортгичи, тиркамаси ёки ярим тиркамаси билан) республикадан ташқарига олиб чиқишда 4-сон махсус бланк «Автотранспорт воситасини қайтариб олиб кириш тўғрисида мажбуриятнома» расмийлаштирилади.
Бланкни расмийлаштириш учун автотранспорт воситаси эгаси (ҳайдовчиси) томонидан фуқаролик паспорти, автотранспорт воситасини қайд этиш гувоҳномаси ва оғзаки маълумотлар тақдим этилиши лозим.
Автотранспорт воситаси чет давлат ҳудудидан божхона божлари ва солиқлардан тўлиқ озод этилган ҳолда олиб кирилган санадан эътиборан тўқсон календарь кундан кўп бўлмаган муддатга бўлиши мумкин.
Бланклар божхона божлари ва солиқлардан тўлиқ озод этилган муддатга расмийлаштирилади (халқаро юк ва йўловчи ташишда қўлланиладиган автотранспорт воситаси бундан мустасно).
Бланклар икки нусхада расмийлаштирилиб, бир нусхаси автотранспорт воситасининг эгасига (ҳайдовчисига) берилади. Автотранспорт воситасининг эгаси (ҳайдовчиси) бланкда акс эттирилган маълумотларни текшириб чиқади, тўғрилигини ўз имзоси билан тасдиқлайди ва автотранспорт воситасини белгиланган муддатда чет давлатдан қайтариб олиб чиқиб кетиш мажбуриятини олади. Божхона пости ходими ўз имзоси ва шахсий муҳрини қўйиш орқали бланкни расмийлаштиради.
• Автотранспорт воситаси эгаси (ҳайдовчиси) доимий равишда ўзи билан бирга унга берилган бланк нусхасини олиб юриши шарт. Шундан сўнг, Ўзбекистон Республикаси автотранспорт воситаси назоратга қўйилади.
• Автотранспорт воситаси олиб кирилишида унинг эгаси (ҳайдовчиси) томонидан тақдим этилган бланк нусхасига божхона пости ходими ўз имзоси ва шахсий муҳрини қўйиш орқали бланкни назоратдан ечади.
• Автотранспорт воситасининг юк тортгичи, тиркамаси ёки ярим тиркамаси алоҳида олиб кирилган тақдирда, божхона постида бу ҳақида бланкка тегишли ёзув киритилади, аммо бланк назоратдан фақат юк тортгичи, тиркамаси ёки ярим тиркамаси тўлиқ олиб кирилганидан сўнг ечилади.

• 13997 количество просмотров
При вывозе автотранспортного средства Республики Узбекистан, в том числе с тягачом, прицепом или полуприцепом за ее пределы оформляется бланк «Обязательство об обратном ввозе автотранспортного средства».
Для оформления бланка владельцу автотранспортного средства Республики Узбекистан необходимо представить:
Автотранспортное средство Республики Узбекистан может находиться на территории иностранного государства с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов в совокупности до 90 календарных дней в течение 1 года.
Бланк оформляется на срок освобождения от уплаты таможенных пошлин и налогов (за исключением автотранспортных средств, используемых на международных перевозках грузов и пассажиров).
Бланк оформляется в двух экземплярах, один из которых выдается владельцу (водителю) автотранспортного средства Республики Узбекистан. Владелец (водитель) сверяет все данные и подтверждает их своей подписью, что означает принятие обязательств. Сотрудник таможенного поста также ставит подпись и печать.
Владелец (водитель) автотранспортного средства Республики Узбекистан обязан хранить при себе свой экземпляр бланка. После этого автотранспортное средство Республики Узбекистан ставится на учет.
• При обратном ввозе в страну автотранспортного средства Республики Узбекистан его владелец (водитель) представляет на таможенном посту выезда «Обязательство об обратном ввозе автотранспортного средства». Снятие с учета оформляется путем проставления подписи и личной печати сотрудника таможенного поста выезда.
• В случае если тягач, прицеп или полуприцеп автотранспортного средства Республики Узбекистан ввозится отдельно, на таможенном посту при въезде ставится соответствующая отметка в бланке, а снятие с учета осуществляется после полного ввоза тягача, прицепа или полуприцепа автотранспортного средства.