16 ёшгача бўлган ногирон болалар деганда жисмоний, ақлий, руҳий ёки сенсор (сезги) нуқсонлари борлиги туфайли турмуш фаолияти чекланганлиги муносабати билан қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда ногирон деб топилган ҳамда ижтимоий ёрдамга ва ҳимояга муҳтож шахслар тушунилади.
Болаларни ногирон деб топиш уларнинг қонуний вакиллари — ота-оналари ёки уларнинг ўрнини босувчи шахсларнинг доимий яшаш жойидаги туман (шаҳар) даволаш-профилактика муассасаларида фаолият кўрсатаётган тиббий-маслаҳат комиссияси (ТМК) томонидан белгиланган тартибда амалга оширилади.
МК томонидан бериладиган болаларни ногирон деб топиш тўғрисида тиббий хулоса болаларга ижтимоий нафақа тайинлашга асос бўлади.
Айрим ҳолларда ногирон болаларнинг ота-оналари ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар паспорти бўйича рўйхатда турган жойларда яшамасдан бошқа жойларда ҳам яшашлари мумкин. Мазкур ҳолатда болаларнинг тиббий ҳужжатлари яшаш жойидаги тиббий муассасадаги ТМКга тақдим этилиб, тиббий хулоса расмийлаштирилади ва паспорт бўйича рўйхатда турган жойидаги ТМК томонидан ҳам тасдиқланади.
1 йил муддатга ногиронлик белгиланадиган касалликларнинг номлари
2 йил муддатга ногиронлик белгиланадиган касалликларнинг номлари
Ногирон болаларга протез-ортопедия маҳсулотлари ва реабилитация техник воситалари бериш учун асос бўлувчи тиббий кўрсатмалар

Институт медиации будет совершенствоваться.
Согласно внесённым изменениям и дополнениям, предусматривается обеспечение эффективного и оперативного разрешения споров между гражданами и субъектами предпринимательства, а также оптимизация нагрузки на суды за счёт поощрения широкого применения процедур медиации.
Если медиативное соглашение не выполнено сторонами добровольно, вопрос о выдаче исполнительного листа для его принудительного исполнения рассматривается по заявлению стороны, заключившей медиативное соглашение.
Выдача исполнительного листа для принудительного исполнения медиативного соглашения отклоняется в следующих случаях:
► если медиативное соглашение противоречит законодательству;
► если условия медиативного соглашения, подлежащие исполнению, изменены или отменены;
► если обязательства, предусмотренные медиативным соглашением, полностью исполнены;
► если заявление о выдаче исполнительного листа подано по истечении шести месяцев со дня окончания срока добровольного исполнения медиативного соглашения, за исключением случаев, когда суд признал пропущенный срок уважительным и восстановил его.
Нарушение медиатором требований законодательства о медиации и правил профессиональной этики медиатора влечёт применение к нему дисциплинарных мер ответственности.